Tenis je sportem, který se dá hrát v každém věku. Dokazují to také senioři z okolních obcí, kdy se pravidelně scházejí na kurtech ve Smilovicích a též ve Stříteži. Už delší dobu hledala Krajská rada seniorů místo, kde by se mohl připravit nějaký tenisový turnaj právě pro seniorky a seniory. Nabídka přišla z Bohumína, kde se podnětu ujal Ota Pawlas a ve svém působišti zajistil tenisové zázemí. K tomu se vstřícně přidal také starosta města Petr Vícha, Senior klub Bohumín a Krajská rada seniorů Moravskoslezského kraje.
Poprvé se tak v pondělí 18.září uskutečnil 1.ročník krajského tenisového přeboru ve čtyřhrách seniorů. Hrálo se v tenisovém areálu u Parku Petra Bezruče v Bohumíně a do Bohumína z původně dvaceti přihlášených dorazila nakonec jen polovina. Mezi účastníky nechyběla trojice tenisových nadšenců z našeho Mikroregionu a to Karel Moškoř, Gustav Chwistek a Petr Machálek. Na zahájení přišel i starosta Bohumína Petr Vícha, který všechny účastníky pozdravil a popřál příjemně strávený čas. Pak již hlavní organizátor Ota Pawlas vyzval jedinou přihlášenou ženu, aby z klobouku vylosovala náhodné dvojice. Tento zvláštní způsob losování přispěl k tomu, že se úplně poprvé spolu setkaly páry z různých koutů kraje a nastoupily na kurty bez jakékoliv společné přípravy. Hrálo se systémem každý s každým na jeden set, což je nejférovější varianta, kdy nemusí jedno zakolísání rozhodnout o dobrém umístění. Zcela bez pochyb, bez ohledu na umístění, si obdiv všech zasloužil opravdový srdcař a veterán turnaje pan Oldřich Štverka z Bohumína, jenž zanedlouho bude mít úžasných devadesát let. Spolu se svým vylosovaným parťákem Karlem Moškořem měli dohromady úctyhodných 160 roků! O vitalitě nestora turnaje svědčilo i to, že si po skončení zápasů přidal ještě jeden zápas navíc, to se teprve rozehrál, jak sám řekl. Závěrečné vyhodnocení celého turnaje provedly členky místního Senior klubu a s potěšením můžeme říci, že naši tenisté vůbec nezklamali a objevili se na stupních vítězů. Každá dvojice si odnesla nějaký suvenýr věnovaný městem Bohumín, tři nejlepší debly pak medaile a vítězové i poháry. Zvláštní ocenění obdržela jediná žena v turnaji Jana Laníková z Kopřivnice a potlesk všech i s cenou také tenisová legenda turnaje Oldřich Štverka z Bohumína. Ve vítězném páru byl náš Petr Machálek, Gustav Chwistek se svým vylosovaným kolegou bral bronz. Třetí do party Karel Moškoř s nejstarším hráčem turnaje skončil jen těsně pod pomyslnými stupni vítězů. KM
Konečné výsledky turnaje:
1.místo Pavel Korbut (Kopřivnice) a Petr Machálek (Střítež)
2.místo Jiří Brus (Kopřivnice) a Ota Pawlas (Bohumín)
3.místo Gustav Chwistek (Smilovice) a Aleš Kostka (Bohumín)
V neděli 30. července 2023 se sešlo před devátou hodinou u Kulturního domu patnáct členů našeho klubu, kteří se rozhodli, že se po roce znovu zúčastní týdenního pobytu v hotelu Brdy ve Spáleném Poříčí. Přijel žlutý autobus, řidič a šéf hotelu Brdy pan Zeman nás naložil a cestou jsme ještě přibírali dalších 9 členů v Hnojníku. Cesta pak směřovala přes Havířov, kde k nám u vlakového nádraží přistoupilo 24 členů klubu seniorů z Havířova. Přes Ostravu jsme pak pokračovali směr Brno po dálnici D1. V Humpolci jsme odbočili z dálnice a vydali se nejkratší trasou směr Tábor. Musíme konstatovat, že cestování po naší republice přes veškeré sliby politiků je čím dál složitější, komplikovanější a časově náročné. Do cíle jsme dorazili po 18 hodině a to jsme museli vynechat plánovanou 2 hodinovou zastávku v Táboře. Po ubytování a večeři jsme byli rádi, že můžeme zalehnout a připravit se náročný týden, který nás čekal.
V pondělí po snídani byla prohlídka Galerie Špejcharu, kde mezi nejzajímavější expozice patřila stálá galerie kresleného humoru Jiřího Wintera Neprakty. Odpoledne pak byl volný program. Po večeři nám přišla zahrát dudácká kapela.
V úterý po snídani se jelo na prohlídku vodního hamru v Dobřívi a odpoledne potom na prohlídku zámku Kozel. Večer byla možnost zhlédnout výrobu vitráží technikou Tiffany s možností zakoupení exponátů.
Ve středu byl celodenní výlet, kde jsme navštívili klášter Kladruby a odpoledne z důvodu deštivého počasí místo návštěvy české Tajgy se jelo na krátkou návštěvu do Mariánských lázní a při zpáteční cestě jsme se zastavili na prohlídku zrenovované Windischgratzové jízdárny ve Světcích.
Ve čtvrtek byla prohlídka kláštera Plasy u Plzně. Cestou jsme se zastavili na kopci za Spáleným Poříčím v Těnicích u Budhistické stúpy. Nachází se tam pozlacená socha Buddhy, což je místo, kde se setkávají zástupci, kteří zastávají Buddhovo náboženství. Prostranství kolem sochy o rozměru pár hektarů patří zmíněné sektě. Odpoledne byl volný program, kde byla možnost zakoupit si masáže.
V pátek dopoledne se uskutečnil zájezd do Plzně, kde byla v rámci volného programu možnost navštívit pamětihodnosti tohoto města. Odpolední plánovaná návštěva Padrťských rybníků byla z důvodu malého zájmu zrušena. Po večeři připravili tajný výlet do kostela ve Starém Rožmitále, kde působil a je taky pochován Jan Jakub Ryba. Po zajímavé přednášce o tomto místě, nám místní varhaník předvedl část ukázky známé Rybovy České mše vánoční. Jan Jakub Ryba v Rožmitále učil až do své smrti. Za svého života složil více jak 1500 skladeb, které však nejsou pro laika tak známé, jako již zmíněná Česká mše vánoční.
V sobotu po snídani jsme se vydali na zpáteční cestu, která i když celou dobu pršelo, byla nakonec kratší cca o 2 hodiny.
Celý pobyt byl účastníky hodnocen kladně a již se těší na příští rok, kde bychom chtěli navštívit jinou lokalitu, například někde na Slovensku nebo v Polsku.
Postřehy z pobytu připravili manželé Foberovi
V areálu VŠB Technické univerzity v Ostravě se ve dnech 12. - 14.7. konal další ročník sportovního zápolení seniorů ve víceboji. Do Ostravy přijelo celkem 19 družstev reprezentující téměř všechny kraje České republiky, dále obhájce prvenství OOC Seniors Ostrava, týmy RRS OSŽ, ČSSD MSK, hosté z Opolského vojevodství a dvě družstva dorazily ze Slovenska, Bardejova a Bratislavy.
Ve výběru šesti reprezentantů Moravskoslezského kraje nechyběli ani tři členové Klubu důchodců Střítež. Byli jimi Adolf Žuk, Mária Žuková a Kateřina Moškořová, tři další členy do družstva dodal Bílovec. Náš kraj měl v soutěži dvě družstva, protože vloni v Mostu vyhrál OOC Seniors Ostrava. Celou sportovní část her měl na starost ještě další člen klubu už velice zkušený sporťák Karel Moškoř.
Slavnostní zahájení se konalo na fotbalovém hřišti a předseda KRS MSK Pavel Gluc představil soutěžícím hosty tohoto sportovního setkání, kterými byli hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška, předsedkyně Rady seniorů ČR Lenka Desatová, člen ČOV Jan Létal a další hosté z Ostravy a Rady seniorů. Po pozdravech některých z hostů se mělo začít závodit, jenže už při prvních disciplínách venku začalo pršet, déšť se proměnil v liják a došlo na tolik nepopulární mokrou variantu. Veškeré další sportovní dění se přesunulo do sportovní haly VŠB a v ní všichni absolvovali sedm disciplín z původních deseti a těmi byly: hod šipkami, basketbal, golf snag, bollo ball, lukostřelba, florbal a hod míčkem. Musíme jako organizátoři pochválit přístup sportovců a tak se povedlo vše bez nějakých velkých zásahů do programu zvládnout. „Operativně jsme vyřešili první okamžiky po spuštění slejváku a stačili přemístit sportovce aspoň z části stanovišť před halou dovnitř. Ostatní družstva využily azyl druhé haly a trpělivě čekali na pokyny k přesunu a zvládání disciplín v hale. Nečekaně se nám natáhla lukostřelba, což je dobrá zkušenost pro další hry, aby organizátoři počítali např. se dvěma stanovišti. Jinak si myslím, že jsme s rozhodčími zvládli pokrýt vše, tak jak mělo. Když jsem pak odpoledne vyhodnocoval výsledky, nemohl jsem uvěřit, že budeme mít obě družstva na nejvyšších příčkách. Nejtěžší pak bylo neprozradit umístění těm našim. To se mi nakonec dokonale povedlo a všichni doslova vyvalili oči, když jsem ohlašoval jejich skvělé druhé místo!” přiblížil situaci Karel Moškoř.
Kromě soutěže družstev ve víceboji se vyhlašovaly i nejlepší týmy v jednotlivých disciplínách a i tam si jeden pohár za nejlepší střelbu na basketbalový koš odnesli naši borci. Ještě před ukončením slavnostního večera pozval místopředseda Rady seniorů ČR Milan Taraba všechny přítomné k dalšímu ročníku, jehož pořadatelem bude Liberecký kraj. Tak budeme opět makat, aby v tom příštím výběru zase nějaký zástupce našeho klubu byl.
VÝSLEDKY 6. MSH 2023 OSTRAVA - DRUŽSTVA:
1. OOC SENIORS OSTRAVA
ve složení kapitán V.Stanovský, A.Lázeňský, M.Starý, M.Darmovzalová, K.Videnová, A.Tihelková
2.MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
kapitán J.Blaha, J.Tisovský, J.Blahová, A.Žuk, M.Žuková a K.Moškořová
3. KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
VÍTĚZOVÉ DISCIPLÍN:
ŠIPKY – OOC SENIORS OSTRAVA
BASKETBAL – MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
GOLF SNACK – OOC SENIORS OSTRAVA
FLORBAL – KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
MÍČEK – LIBERECKÝ KRAJ
LUKOSTŘELBA – HL.MĚSTO PRAHA
Fotky máme zde: https://oustritez.rajce.idnes.cz
Pod tímto názvem se skrývá odpolední čas strávený v městečku pod Lysou horou, Frýdlantu nad Ostravicí. Návštěvou Turistického informačního centra v tomto městě jsem získal výborný tip na návštěvu zajímavých míst spojených s historií zpracování železa. Slovo dalo slovo a domluva s paní Renátou Kotalovou na uskutečnění komentované prohlídky byla připravena.
V úterý 20.června za pořádného vedra, kdy nám teplota v odpoledních hodinách stoupala až na 33 stupňů, jsme se auty vydali vstříc litinovo - smaltovému dobrodružství.
Začínali jsme pěkně v chládku kulturního centra, kde je instalována Expozice umělecké litiny a smaltu, ale k ní jsme se dostali až absolvování první části komentáře z úst průvodkyně paní Jany Rychtářové. Nejprve zaznělo něco o historii samotného města, aby se pak plynule navázalo, jak se začaly vytvářet podmínky pro stavbu první hutě. Vždyť právě v údolí Ostravice a blízkém okolí nechybělo to základní pro výrobu a to byla železná ruda, voda, dřevo i levná pracovní síla. Pro některé členy našeho klubu je hutnictví spojené z Třineckými železárnámi nebo Vítkovicemi, a tak paní průvodkyně byla překvapena znalostmi i dotěrnými otázkami přímo k tématu. Po teoretické části s ukázkami některých dobových fotografií nebo zlomku železné rudy se šestnáctka z členské základny klubu vydala na krátkou prohlídku městem. Frýdlant má na několika místech vystaveny výrobky z litiny a to patří k pěknému koloritu města, když se návštěvníci procházejí například parkem, či kolem náměstíčka, kostela sv.Bartoloměje i farní zahradou vedle něj. Právě v této zahradě se nachází osm obrazů, které vyjadřují události ze života Ježíše Krista. Via lucius – Cesta světla, to je samotný název a obrazy jsou vytvořeny výtvarnou technikou smaltování různých našich autorů i z Polska. Největší obraz jsme viděli za altánem. Potom již směřovaly naše kroky kolem kostela, kde stojí jeden z monumentálních křížů z roku 1832 vyrobený ve frýdlantských železárnách.
A nastala tzv.dělnická svačinka v útrobách sálu kulturního centra. Než jsme se mohli do ní pustit, museli jsme taky něco proto udělat. Dámy z info centra nám připravily na stolech barvičky, ale také plíšky k tomu, aby z našich fantazií vznikly nezapomenutelné obrázky ze smaltu. Maličká pec pak tyto naše výtvory tepelně zpracovala a my si mohli každý odnést domů na památku svůj smaltovaný vzorek. To si zasloužilo už slibované občerstvení a černá káva ve smaltovaných hrníčcích, výborný chleba s paštikou, dokonce i s marmeládou a pro milovníky mléčných výrobků i chléb s tvarohem a pažitkou. V rámci přestávky jsme také dostali drobné upomínkové předměty a mířilo se na poslední část a to přímo do provozu slévárny. Tam se nás na vrátnici ujal bývalý dlouholetý pracovník slévárny pan Rojíček a po nezbytném bezpečnostním proškolení a oblečení povinných ochranných pomůcek jsme se stali na hodinu zaměstnanci slévárny, byť jen jako čumilové v provozu. Myslím si, že především pro naše ženy to byl doslova šok, kdy se vešlo hned do první haly, kde se třídí kovový šrot. Prach a hluk se stal potom průvodcem po celou dobu pobytu v útrobách slévarenských hal. V té další jsme se stali přímými svědky odpichu surového železa, což v podstatě ve velkých hutích není ani možné na živo vidět. Kapacita tavicích pecí je tady malá, ale vidět žhavý kov jen několik metrů od nás byl zážitkem. Po trase slévárny při fundovaném výkladu pana Trojíčka (byť někdy při pořádném rachotu) si každý mohl udělat svůj obraz o nelehké práci lidí, co zrovna byli na odpolední směně. Zvedat těžké odlitky šedé litiny a ukládat je pak do kovových kontejnerů vyžaduje i docela slušnou fyzickou námahu a to jsme tam viděli u takové práce i ženy. Slévárna dělá spousty různých druhů výrobků podle přání zákazníků (dle infornace se číslo dostává k tisícovce) a my na závěr prohlídky s úlevou konstatovali – tato práce zde nebyla a není nikdy snadná a lehká. Byli jsme i v místech, kde se běžně člověk nedostane a tak naše poděkování patří našim průvodcům paní Kotalové z Turistického informačního centra, průvodcům paní Rychtářové a panu Rojíčkovi. S jejich vydatnou pomocí jsme po více jak čtyř hodinách ukončili naší „odpolední směnu“. Prohlídka je zařazena do projektu Technotrasa - surová krása.
Zážitky jednoho odpoledne shrnul K.Moškoř – foto najdete zde: https://oustritez.rajce.idnes.cz
Ve čtvrtek 8.června na svátek Medarda bylo v Ropici na oblíbeném místě U Mařeny rušno. Výbor klubu důchodců Střítež totiž připravil pro své členy první větší setkání spojené se smažením vaječiny. Na tuto společnou jarní akci byli pozváni i hosté. Účast předsedy Krajské rady seniorů Moravskoslezského kraje Pavla Gluce s manželkou a přítomnost starostek dvou obcí, konkrétně Gabriely Szmekové z Ropice a Michaely Porvisové ze Stříteže jen umocnilo toto příjemné odpoledne. Než se podařilo hlavním míchačům vajíček P.Szalbutovi a J.Huczalovi dostat v hrnci vajíčka do správné hustoty, měli všichni možnost ochutnat připravené koláčky a medovník. Samozřejmě nemohla chybět kávička nebo jiný mok podle výběru každého účastníka. Pro některé se do rukou dostaly i poslední čísla Doby seniorů, celorepublikového měsíčníku pro důchodce a též nejnovější číslo Senior tipu, což je pro změnu čtvrtletník kraje, který zachycuje dění seniorských organizací v našem kraji. V tom posledním čísle je například článek o výšlapu sedmi členů klubu po Medvědí stezce v Malenovicích a okolí. Ač bylo Medarda, počasí se vyvedlo a venku se pěkně sedělo na připravených místech a nikomu se brzy domů nechtělo. Proč? Protože příjemné chvíle zpestřili svými písněni a hudbou známí hudebníci z kapely Pár strun. Poděkování nakonec patří těm, kteří přiložili ruku k dílu a předem nachystali stoly, lavice a stany. Členky klubu upekly něco dobrého ke kávě a další pomohli například s roznášením zákusků, kávy nebo samotných chlebů s vaječinou.
Foto z akce: https://oustritez.rajce.idnes.cz
Krajské sportovní hry v Mořkově, Střítež mezi nejlepšími!
Dalším místem Moravskoslezského kraje kam směřovaly sportovní výpravy seniorských organizací na již 9.ročník Krajských sportovních her se stal Mořkov na Novojičínsku. Šesti svozovými autobusy přijelo soutěžit 308 startujících z 28 obcí a měst kraje. Jak už bývá tradicí, nemohli chybět zástupci Klubu důchodců ze Stříteže. Letos se sestavily čtyři týmy po čtyřech členech. A je třeba už na začátku zmínit, že se mezi tak početnými kluby z celého kraje vůbec neztratili. Kdo KD Střítež reprezentoval? A družstvo nastoupilo ve složení M.Gryžbon, M.Žuková, I.Foberová a A.Němcová. B tým byl ve složení P.Szalbut, A.Suchá, A.Potiorková a A.Žuk, v dalším družsvu se sešli J.Kaleta, M.Gryžbonová, J.Gajdošová a M.Nogolová. Poslední čtveřici vytvořili A.Grygová, M.Figulová a manželé Riedlovi. Kromě soutěžících působila u jedné z disciplín také H.Minářová jako rozhodčí, zdravotnicí her byla fanynka střítežského klubu I. Gruszczyková a celé hry po sportovní stránce zajišťoval a vedl další člen klubu Karel Moškoř. Ten letos připravil devět disciplín, kdy se ta desátá musela z důvodu bezpečnosti závodníků zrušit. Sportovalo se v těchto odvětvích: šipky, florbal, golf, bollo, petang, běh s tenisovou raketou, hod míčkem, kroužky a corn hole. Než se začalo sportovat proběhlo na tribuně fotbalového stadiónu TJ Mořkov slavnostní zahájení, které provedl předseda Krajské rady seniorů Moravskoslezského kraje Pavel Gluc. Mezi hosty uvítal náměstka hejtmana MSK Jiřího Navrátila, ten je rovněž místostarostou obce a zastupoval též pracovně omluvenou starostku. Mezi hosty nechyběla předsedkyně Rady seniorů ČR Lenka Desatová a předseda krajské rady Seniorů ČR Oldřich Pospíšil. Po letech se počasí trošku umoudřilo a senioři nezmokli. Za to se museli pořádně hýbat, bylo trošku chladněji, ale pořád lepší než řešit, kam se před deštěm schovat a co vůbec za disciplíny vybrat. Soutěžící zvládali pohyb na 18 připravených stanovištích v pohodě a po necelých třech hodinách měli splněno. Čekali pak jen netrpělivě na vyhodnocení výsledků, které zpracovávali žáci ZŠ Mořkov. Pořadatelé her v letošním roce poněkud změnili systém hodnocení a vypustily se víceboje jednotlivců. To zabíralo nejvíce času při sčítání množství údajů. Vyhlašovala se soutěž družstev a jako novinka také vítězové družstev ve všech disciplínách. V celkovém pořadí družstev se mezi 77 soutěžícími týmy za vítěznou Ostravou, druhým Bílovcem A a třetím družstvem z Bílovce STP, umístili naši sportovci takto:
4. místo STŘÍTEŽ A, 5.místo STŘÍTEŽ B, 15.místo STŘÍTEŽ D a 19.místo STŘÍTEŽ C
Mezi vítězi disciplín také nechyběl jeden střítežský tým a to Střítež A. Naše čtveřice M.Gryžbon, M.Žuková, I.Foberová a A.Němcová byla nejpřesnější v golfu!
Výsledky opět jasně ukazují, jak výborné máme naše důchodce ve sportovní oblasti. A to ještě můžeme mluvit o smůle, protože našemu Áčku chyběl bodík na třetí místo a jen dva na stříbro! Tak vyrovnanou soutěž krajské hry nepamatují.
„Vždycky mám nesmírnou radost, když při vyhlašování míří pro ceny člen nebo členka v zeleném dresu KD Střítež. Letos nám pověstná bedna v družstvech unikla opravdu o fous, ale byl jsem mile překvapen i našimi novými členy v týmech, jak se výborně zapojili. Ač bylo chladněji, nemusel jsem řešit problémy s počasím, protože deště jsme si užili v minulých letech až až. Hry jsou za námi a je fajn, že se dovedou senioři ve svém věku společně sejít a kromě sportovního zápolení i spolu podebatovat ve chvílích volna před další soutěží. A my jako organizátoři z krajské rady seniorů jsme si jen potvrdili, že „Projekt zdravého stárnutí” v kraji má svoje opodstatnění,” shrnul letošní působení KD Střítež hlavní rozhodčí her.
Ne, netočil se tam další díl známého westernu, ale na první májový výlet reagovalo sedm členů Klubu důchodců. Úterý 9.května, perfektní počasí, na obloze ani mráček, vítr se tentokrát schoval do beskydských skal, to je pozvánka na výšlap jedna báseň. Cílem výpravy byla Medvědí stezka a začalo se docela zostra stoupáním kolem sjezdovky SKI Malenovice a na její horní části již přišla krásná procházka po úbočí vrcholů Staškov a Ostrá hora. První turisty na stezce jsme potkali právě až tam. A světe, div se! Naproti nám si to kráčeli se svým pejskem také Střítežané, manželé Chudí. Po krátké přestávce se pokračovalo dál až ke zdolání cíle výšlapu u Medvědí skály. Naskytl se překrásný výhled do údolí vesničky Ostravice a také horu Smrk. Od skály se již moc do kopce nešlo a přes sjezdovku na Ostré jsme míjeli další zajímavá místa. První mělo být U Zbuja, jenže tato restaurace je již v rukou nového majitele a objekt oplocen s cedulemi - soukromý pozemek. Po pár desítkách metrů jsme přišli na Albínovo náměstí, nechyběla fotka u odpočinkového přístřeší a na rozcestí čtyř směrů jsme váhali, jestli nezměnit původní plán a nevyjít si až na Lysou horu. Ono by to šlo, ale auta jsme měli na parkovišti na Satině a to by se nám pořádně prodloužila trasa. Šlo se tedy podle původního itineráře, kde další zastávkou se stala nejstarší hospůdka v Beskydech, U Veličků. Měli jsme ale smůlu, protože zrovna v den našeho putování bylo zavřeno. To však nevadilo, mohli jsme si pěkně sednout na vyhřáté lavičky nad hospůdkou a kochat se pohledem na okolí plné zeleně a rozkvétajících stromů. Svačinky při odpočinku zmizely během chvilky a šlo se dál už pěkným sešupem do údolí říčky Satiny. Nejprve k tzv. korýtku a pak ještě strmějším klesáním až k dnešní atrakci túry - Satinským vodopádům. Pak stačilo vložit zbytky sil do výstupu po „schodových balvanech” zpět na silnici a dojít do cíle naší cesty k parkovišti. Pochopitelně jsme ihned využili hotel Rajská bouda a každý si vybral podle svých chutí nějakou tu dobrůtku na oběd. U společného stolu jsme pak zhodnotili dnešní výšlap jako velmi vydařenou akci a škoda jen, že se nenašlo více odvážných nebo těch statečných, zmíněných v úvodu, aby rozšířili řady seniorů na toulkách přírodou. Při výjezdu z placeného parkoviště jsme poplatkem 70 korun podpořili obec Malenovice. Kdybychom zaparkovali u restaurace, nestálo by nás to nic. To nám ale sdělil místní číšník až při našem odchodu. A jak bývá zvykem ve filmech, uvádějí se aktéři děje, tak i ten náš májový výšlap má těch svých sedm statečných a byli jimi: Irena Foberová, Anna Potiorková, Anna Němcová, Jozefína Gajdošová, Kateřina Moškořová, Pavel Szalbut a Karel Moškoř, který výšlap zorganizoval. A jedna statistika nakonec podle chytrých hodinek - ušli jsme 10270 metrů, v průměru to dalo cca 101500 kroků.
Fotky z pěkného výšlapu najdete ve fotogalerii obce:
https://oustritez.rajce.idnes.cz
Víceboj tří obcí zhatil déšť
Tolik očekávané soupeření seniorů Dobratic, Vyšních Lhot a organizátorů ze Stříteže zkomplikoval v úterý 2.května déšť. Hodinu před plánovaným setkáním na hřišti pod obecním úřadem se Stříteží prohnala pořádná dešťová přeháňka a během několika minut se sportoviště zalily vodou. Nezbylo než narychlo zavolat do okolních vesnic, že se sportovní zápolení neuskuteční. Nějaké disciplíny by se daly narychlo přesunout do sálu kulturního domu, ale tam měly v určeném čase svoje cvičení ženy. Nakonec se přece jenom sešla skupinka dvaceti seniorek a seniorů, když dorazila i výprava z Dobratic. Samotné zahájení stihla i naše paní starostka Michaela Porvisová, která zavítala mezi nás po návratu z polského konzulátu společně se starostkou Ropice paní Gabrielu Szmekovou. Po kratičkém uvítání se pak vytvořilo pět družstev a na pokyn hlavní rozhodčího Karla Moškoře se sportovci vydali vyzkoušet celkem šest disciplín, které budou na Krajských hrách za tři týdny v Mořkově. Jednoznačně nejtěžší disciplínou byl hod kroužky na tyč, lepší výkony zvládali soutěžící u hodu na basketbalový koš. Překvapivě si velmi dobře většina popasovala s golfem a také hodem petangovými koulemi do vymezeného prostoru. Pro mnohé byla první zkušenost s hody pytlíky naplněné kukuřicí na šikmou desku s otvorem. Jedinou disciplínou na čas pak byl závěrečný běh s tenisovou raketou a míčkem kolem kužele. Jak bylo poznamenáno v úvodu, jednalo se především o trénink a přípravu na nejdůležitější sportovní akci roku pro seniory a to bylo hlavním cílem setkání. A jak to nakonec dopadlo? Zvítězil kombinovaný tým složený ze Stříteže a Dobratic, druhé byly Dobratice a další příčky pěkně za sebou obsadily tři týmy ze Stříteže.
1. MIX DOST 45 bodů (Moskvová, Moškořová, Potiorková a Suchá)
2. Dobratice 42 bodů ( Kozelský, Kozelská, Sobková a Tvrdý)
3. Střítež A 41 bodů (Gryžbon, Gryžbonová, Foberová a Němcová)
Po skončení sportovního zápolení zbyl jediný úkol pro výbor KD Střítež, nominovat 16 členů k reprezentaci klubu na krajských hrách.
Několik fotek zde: https://oustritez.rajce.idnes.cz/2023_-_11_Stritezsky_viceboj/
Z krajských sportovních her přivezli zlato
Senioři České republiky Moravskoslezského kraje připravili na 25.duben tohoto roku svůj 5.ročník krajských sportovních her pro seniory. Tuto sportovní událost organizují zejména pro své členy působící v organizacích Seniorů ČR, ale pozývají na ně i některé jiné kluby mimo jejich sdružení. Letošní pozvánka přišla i do Stříteže a tak se rozhodlo, že vyšleme jeden čtyřčlenný tým k závodům. Do Ostravy – Pustkovce odjeli reprezentovat tito členové klubu důchodců: kapitán Karel Moškoř, Kateřina Moškořová, Irena Foberová a Miroslav Gryžbon. Za nepříliš vlídného počasí je v Ostravě čekalo dalších patnáct družstev a především absolvování deseti disciplín: hod šipkami, basketbal, hod granátem na cíl, upravený petang, golf, hod kroužky na kužel, bollobal, florbal, corn hole a běžecká štafeta s tenis.raketou. Střítežané nezačali venku za chladného počasí příliš optimisticky, ale přechodem do tělocvičny k dalším sportovištím se jejich výkony stále zlepšovaly. Přesto si ale moc nevěřili, jak to vše dopadne. Ono se stejně nedá odhadnout výsledky, protože není možné nějak porovnávat s dalšími týmy, co plní svoje úkoly na jiných stanovištích. V každém případě všichni pak netrpělivě očekávali, co nám při závěrečném vyhodnocení řekne hlavní organizátorka Anna Pinterová. Ta všechny pěkně napínala a vzala pořadí pěkně od posledního místa až po to první. Když už zůstaly jen tři nesdělené družstva, už bylo jasné, že Střítež s prázdnou neodjede. Nakonec to dopadlo úplně nejlépe, jako poslední a celkově PRVNÍ zaznělo jméno KLUBU DŮCHODCŮ STŘÍTEŽ.
Konečné pořadí 5.krajských her seniorů Moravskoslezského kraje má tuto podobu:
1. KD Střítež (Moškoř, Moškořová, Foberová, Gryžbon)
2. Klub důchodců Paskov
3. Senioři ČR MO Ostrava – Jih
Atmosféru her zachycuje několik fotek:
https://oustritez.rajce.idnes.cz/2023_-_10_Ostravsky_seniorsky_desetiboj_-_1.misto/1586219833
Obec Střítež úspěšným sportovcům moc gratuluje!!!
Ve vědomostním kvízu kraje druzí!
Další obcí, kam zavítali účastníci vědomostního kvízu Moravskoslezského kraje, byly Palkovice. Do Palkovic se 19.dubna 2023 sjelo 21 tříčlenných družstev z 19 obcí a měst našeho kraje. Díky vstřícnosti a ochoty palkovického starosty Radima Bači a místního seniorského klubu, který letos slaví 40. výročí svého založení, se mohl oblíbený kvíz uskutečnit v prostorách sálu restaurace U Habeše. Klub důchodců Střítež reprezentovala stejná trojice, jako na podzim v Ludgeřovicích, kdy skončili třetí. Byli jimi Josef Skřivánek, Jozefína Gajdošová a Vlasta Sadowská. Nejen oni, ale i ostatní soutěžící byli v očekávání, jaké záludné otázky nyní pro ně připravil hlavní iniciátor, Radim Holeček, člen Krajské rady seniorů Moravskoslezského kraje. Byl to již 7.ročník a pro jarní kvíz zvolil tyto tématické okruhy: ČR v číslech, lidské tělo mezinárodní kuchyně, neolympijské disciplíny, hmyz, káva, Víte, co to je?, přírodní zajímavosti, bankovky a mince, na závěr pak tradičně Moravskoslezský kraj. V porotě opět usedla již osvědčená trojice na čele s předsedou KRS MSK Pavlem Glucem, vyhodnocení pečlivě zpracovávaly Marie Návratová a Ludmila Holubová, dokumentaristiku měl na starost už zkušený člen našeho klubu Karel Moškoř.
Po kratičkém úvodu předsedy se ke své úloze hlavního organizátora dostal Radim Holeček. Nejprve zopakoval základní pravidla soutěže a šlo se do vědomostního boje. Už po prvních dvou okruzích bylo účastníkům kvízu jasné, že správně odpovídat na otázky není vůbec snadné. Dokonce jsme poprvé v historii kvízu zaznamenali i dvě, po sobě jdoucí, nuly, což znamenalo odpovědět na všech 2x deset otázek špatně. Postupně se však týmy nenechaly zahanbit a správných odpovědí přibývalo. Vždy v polovině soutěže sděluje předseda komise průběžné výsledky a tam na tom bylo naše střítežské trio. Jenže do konce zbývalo dalších padesát otázek a to se může cokoliv povést a nebo taky pokazit.
Po zvládnutí všech otázek nastal čas na konečné spočítání a pochopitelně vyhlášení výsledků. Vždycky nastává napětí a čeká se, jak to pro všechny zúčastněné družstva z kraje dopadlo. Jako třetí skončili vcelku nečekaně bývalí horníci z Dolu Dukla, což jeden z nich oslavil malým tanečkem před publikem. A potom přišla výjimečná chvíle, kdy Pavel Gluc oznámil vskutku historický okamžik. Poprvé v krátké historii vědomostních kvízů došlo k momentu, kdy porota využila pomocného kritéria, kterým je při shodném počtu získaných bodů, vyšší věk celého týmu. A to rozhodlo o tom, že naše trojice Skřivánek, Gajdošová a Sadowská byli mladší než vítězky z Ostravy a patří jim tak druhá příčka. A to znovu potvrzuje, jak kvalitní máme tým, druhé místo ve sbírce KD Střítež chybělo a nyní je realitou. K dosavadní bilanci jednoho zlata, tří bronzů přidáváme také stříbro a jednoznačně vedeme bilanci nejúspěšnější družstev v celé historii kvízových soutěží od roku 2018. Abychom dostáli slušnosti, vítězkami se staly Mojmíra Sucháčková, Marie Darmovzalová a Jitka Lehocká reprezentující organizaci Senioři ČR Ostrava.
Celkové pořadí:
1. Senioři ČR Ostrava 65 bodů 2. KD Střítež 65 bodů 3. KD Důl Dukla 62 bodů