Slavili jsme Mezinárodní den seniorů
Stalo se už krásnou tradicí, že 1.října připravuje Krajská rada seniorů Moravskoslezského kraje setkání pro seniory. Tento první říjnový den byl navržen Valným shromážděním OSN a od roku 1991 je celosvětově připomínán. V České republice se tak na mnoha místech setkávají generace seniorů a seniorek, aby se za významné podpory krajů potkali na nějakém určeném místě. Tentokráte zavítali do obce Mořkov, která už vloni například hostila účastníky Krajských sportovních her MSK. Příprava na takové setkání probíhala už několik měsíců před samotným konáním a není to snadná záležitost. Musí se naplánovat nějaký celodenní program, zajistit dopravu a nad tím nejvíce času strávil samotný předseda KRS MSK Pavel Gluc. A co se povedlo pro seniory připravit? Nejprve dopoledne se vypravily čtyři autobusy ze všech koutů kraje, aby si prohlédli po trase nějakou zajímavost a po nich se též stavili na vybrané místo na oběd. Po něm se pak všichni sjeli do krásného prostředí kulturáku v objektu obecního úřadu v Mořkově. A jak probíhal tento den pro členy KD Střítež?
Ráno pro ně přijel svozový autobus z Jablunkova. Postupně nabrali další účastníky v Dobraticích, Vyšních Lhotách, Dobré a Palkovicích. První zastávkou byl Nový Jičín a konkrétně Žerotínský zámek. Tady se rozdělili do dvou skupin a prohlédli si s průvodci zámek. Další zastávkou se stala vedlejší dědinka Bludovice a čekal na všechny oběd. Posilněni se jelo do Mořkova a více jak 200 pozvaných seniorů a seniorek bylo zvědavo, co je bude čekat. A dočkali se. Po uvítání předsedou P.Glucem se nejprve představilo hosty na čele se starostou Mořkova panem Kučerou, senátorkou I.Váňovou, předsedkyní Rady seniorů ČR L.Desatovou a další hosty. Potom se již veselilo a postupně na pódiu vystoupily zajímavé skupiny od těch nejmenší žáků základní školy až po zkušené soubory. Po dětech rozezpívali sál Horničtí kamarádi a po nich už známé duo Jozefíny. Super vystoupením překvapily dámy z Bruntálu. Jejich taneční kreace na píseň E.Farné „Mám boky jako skříň” měly veliký ohlas, stejně tak jejich další tance. V polovině odpoledního programu vyhlásil předseda KRS MSK nejlepší seniory kraje. Tomu předcházelo předání pamětních listů Rady seniorů ČR, které předávala senátorka I.Váňová společně s předsedkyní RS ČR L.Desatovou. Mezi oceněnými byla i naše členka klubu M.Figulová. Vyvrcholením pak bývá vyhlášení seniorky a seniora roku MSK. Těmi se letos stali A.Zemanová z Paskova a R.Holeček z Velké Polomi. Pak se na scénu znova dostaly písničky v podání Hornických kamarádů i Jozefín. Doslova perlu na závěr připravil soubor tanečníků z Háje ve Slezsku. Poprvé jsme mohli všichni na vlastní oči vidět, jak se tančí ve Skotsku. Pod vedením rodilého Skota Grahama se na parketu v různých kreacích prolínaly skotské tance. Byla to pěkná tečka na závěr úterního svátku seniorů. Nezbývalo na konec než zatleskat a pomalu se vydat zpátky do svých domovů. Mezinárodní den seniorů se opravdu velmi vydařil! KM
Nedávno jsme přáli jubilantům k jejich narozeninám a mezi nimi jednoznačně svým věkem vyčníval Roman Goltsch. Oslavil s členy Klubu důchodců Střítež nádherných 85 let života. Ač mu již zdraví neumožňovalo se zúčastňovat většiny našich akcí, na setkání ve čtvrtky v Ropici U Mařeny jezdil pravidelně. Byl tam vždy mezi prvními a čím především zaujal, tak to byla jeho cesta z Třince z Domova pro seniory Pohoda na červené tříkolce. V dnešním provozu na silnicích obdivuhodný a odvážný výkon. Velmi rád jezdil také na tradiční Pochování basy a děvčata jej na jeho vozítku dokonce provedli po tanečním parketu. Radoval se i z výhry v tombole a jaká byla radost, když mezi dárky figurovaly ty s logem Radegastu.
Když přijel na své pověstné tříkolce ve čtvrtek 19.září opět byl v pohodě a zasedl s kamarády ve svém klubovém zeleném tričku. Nikomu na mysl nepřišlo, že se s ním vidíme naposledy. V pondělí přišla smutná zpráva - jeden z nejstarších aktivních členů klubu Roman Goltsch zemřel.
Čest jeho památce!
V tomto roce jsme pro naše členy Klubu důchodců Střítež zajistili týdenní pobyt na Slovensku v obci Hokovce, které jsou vzdálené 2 km jižně od lázní Dudince.
V neděli 25.8.2024 v 8 hodin ráno jsme nastoupili v počtu 36 osob do autobusu PIRI TRANS, který pro nás přijel přímo z Hokovců. Cestou jsme měli dvě menší zastávky. V autobuse nás řidič, který je současně i majitelem Hotelu Park, pan Piri, seznámil s programem nedělního odpoledne. Po příjezdu na hotel jsme se ubytovali a šli na oběd. Po obědě jsme měli volné odpoledne až do večeře. Mohli jsme jít na bazény, jeden byl uvnitř hotelu a druhý v areálu hotelu. Na hotelu jsme nebyli sami, byli tam senioři z jižní Moravy od Blanska a také mladí lidé na poznávacím pobytu.
Druhý den po konzultaci s lékařem byly naplánované procedury a večer posezení ve sklípku pod zámkem s ochutnávkou vín a večeří (kachní stehno, zelí, knedlík a lokše). Celou dobu nám k tomu hrál na heligonku a zpíval muzikant. Každý den po procedurách, kterých jsme měli deset na celý pobyt, jsme se odpoledne scházeli u venkovního bazénu, protože tamní teplota byla denně 35 stupňů a ani v noci nebylo o moc chladněji. Ve středu byl naplánován celodenní zájezd do Vysokých Tater a projížďka na pltích po Dunajci. Večer nám hrál ke zpěvu a tanci muzikant na klávesy. Ve čtvrtek byl další celodenní zájezd do Budapešti a okolí s návštěvou muzea marcipánu a plavba lodí po Dunaji. Ve čtvrtek odpoledne nás také syn majitele povozil v historickém autobuse po okružní cestě v lázeňském městě Dudince. Po projížďce následovala prohlídka místního zámku s výkladem, který je součástí areálu Park Hotelu. Poslední den pobytu v pátek jsme se před večeří společně vyfotili s paní vedoucí před hotelem. Večer nám opět hrál muzikant na heligonku, který se představil již v pondělí. Kromě akcí, které zajistilo vedení Park Hotelu Hokovce, jsme uspořádali 2x turnaj v petangu a také jeden večer jsme si společně zazpívali známé písně v doprovodu naší kytaristky Danky Herecové. V sobotu ráno po snídani jsme se nalodili do autobusu na zpáteční cestu, na které nás kromě vedoucího, doprovodila i jeho paní, která se o nás po celou dobu pobytu také vzorně starala. Ti, kteří se zúčastnili rekreace rozhodně nelitovali a budou mít určitě příjemné vzpomínky.
Týdenní pobyt shrnula I.Foberová
Ve středu 3.září 2024 bylo v areálu Základní školy na Komenského ulici v Bílovci docela rušno. Konal se tam totiž již pátý ročník Bíloveckého víceboje pro občany starší šedesáti let. Pozvánku na tyto hry obdržel také Klub důchodců Střítež, protože už v minulých letech patřil mezi zvané organizace, byť to měl do místa konání jednoznačně nejdál. Ještě před samotnými hrami proběhlo několik přípravných tréninků pod vedením sportovního manažera Karla Moškoře a teprve pak se provedl výběr a po dohodě s výborem klubu se utvořily tři čtyřčlenná družstva. Byly sestaveny tak, aby se povedlo dosáhnout aspoň na nějaký solidní výsledek, protože jsme věděli, jaké silné týmy se her zúčastňují. Na letošních krajských hrách seniorů se v Háji výborně prezentovali naši už zkušení závodníci a tak se opět spoléhalo na ně. Organizátoři měli ve svých propozicích dvě věkové kategorie a to do a nad 70 let a tak nějak si i vytvořily tyto sestavy na hry:
A tým vytvořili P.Szalbut, J.Čečotka, M.Žuková a A.Němcová
B tým – M.Gryžbon, A.Žuk, M.Gryžbonová a I,.Foberová
C tým – A.Potiorková, J.Kaleta, J.Huczala a M.Fober.
Svozový autobus pro účastníky her postupně nabral kromě Stříteže i další sportovce z Dobratic (za ně startovali i naši dva členové manželé Moškořovi), pak ještě přistoupili další v Dobré a Řepištích. Na slavnostním nástupu se nakonec sešlo 49 čtyřčlenných družstev a tuto jedinečnou akci pro seniory v Moravskoslezském kraji si nenechali ujít ani zajímaví hosté, hejtman MSK J.Bělica, jeho náměstek J.Navrátil nebo předseda Krajské rady seniorů MSK Pavel Gluc. Celou akci si vzal pod své bedra starosta Bílovce pan Holub.
Po úvodních proslovech hostů se postupně na všechna sportoviště vydaly soutěžní týmy, aby absolvovaly celkem osm disciplín. Soutěžilo se v hodu šipkami, střelbě na florbalovou branku, hod na basketbalový koš, hod míčkem na cíl, v lukostřelbě, corn holu, bollo balu a v hodu kroužky na kužel. Rozmanité disciplíny se pak bodově sčítaly všem členům družstva a samozřejmě se všichni snažili posbírat co nejvíce bodů do celkové tabulky. Za pořádného vedra, kdy teplota přesahovala lehce třicet stupňů to byl od všech seniorů mimořádný výkon a každý byl rád, jak ukončil poslední pokus. Po obědě zbyl čas na vzájemné rozhovory či návštěvu města, aby pak kolem třetí odpolední vyhlásili bílovečtí organizátoři výsledky. Nejprve se vyhlašovaly týmové výsledky a ty byly pro mnohé docela překvapivé. V mladší věkové kategorii se nečekalo jiné pořadí než dominance domácích závodníků a to se i potvrdilo. Druzí za nimi skončil Slavkov a třetí tým z Kravař. Mezi staršími družstvy ale nastal pořádný humbuk. Začalo to už nečekaným třetím místem pro Dobratice, před nimi se na druhém místě umístil určitě největší aspirant na titul, Seniors Ostrava. Doslova šokem pak bylo to, když z úst moderátorky Mikolašové zaznělo: „1. místo získávají P.Szalbut, J.Čečotka, M.Žuková a A. Němcová”! Kromě prvenství to znamenalo i zisk Putovního poháru starosty Bílovce a ten bude rok v držení KD Střítež. Po senzačním pohledu na tři nejlepší družstva, kde vlastně figurovalo šest střítežských členů klubu (lze zde započítat i manžele Moškořovy za třetí tým v pořadí), se pak ještě rozdělovaly ceny za nejlepší výsledky v jednotlivých disciplínách. Pro trofeje si šla dvakrát Mária Žuková a jednou i Anna Potiorková. Zkrátka, opět se pěkně zviditelnily zelené dresy střítežských seniorů a zapsali si další významý úspěch na sportovním poli. Svozový autobus tak zpátky na Těšínsko vezl úspěšné důchodce z Dobratic a Stříteže. Znova jsme slyšeli otázku, kde vůbec tyto vesnice leží, jejich názvy si nyní budou ostatní muset zapamatovat. Do vitríny KD Střítež přibudou další diplomy a především obrovský pohár starosty města. Je jen otázkou, jestli se tam vůbec vejde.
Co třeba ještě na závěr říci je to, že starosta města Martin Holub po celou dobu připravoval bramborové placky a v tom vedru si vysloužil veliký potlesk při závěrečném děkování organizátorům. Ostatně, skvělé koláčky, možnost se posilnit i kávou nebo chlazeným pivním mokem patřilo ke světlým okamžikům celého sportovního dne. Jen trošku delší čekání na výsledky v tom vedru bylo malým negativem, ale kdo nikdy nedělal takovou akci, těžko pochopí, jaká úskalí mohou přijít. A poslední poznámka – říká se „”Kdo je připraven, není zaskočen”! To se zcela potvrdilo i v tomto případě. Střítežští věnovali několik hodin poctivé přípravy, ať už při pravidelných setkáních v Ropici U Mařenky, ale také u Pavla Szalbuta a dokonce i na hřišti vedle školy. Ostatně i paní starostka obce byla překvapena, kdo se to prohání v dopoledních hodinách místo dětí na dopravním hřišti.
Fotky ze sportovního dne najdete ve fotogalerii na webu obce.
Je to největší klubová akce pro členy během roku. Kdo si myslí, že se jedná o vaječinu, tak tipuje správně. Termín jsme letos mírně posunuli jen proto, že ještě před plánovaným smažením vajíček se uskutečnil klubový zájezd o kterém si můžete přečíst, jak jsme se měli, o kousek níže.
11. června se na oblíbené místo U Mařeny v Ropici vydalo přes sedmdesát členů klubu. Role už byly přede domluvené, vyhlášené dámy na pečení těch nejlepších zákusků a koláčků se opět ukázaly v tom nejlepším světle. Pomyslnou vařečku u míchání a zhotovení vaječiny nechtěl nikomu půjčit Pavel Szalbut a se svými pomocníky si hleděl svého hrnce. Ke všemu dobrému dopřálo i pěkné počasí a nachystané stoly nejen pod pergolou dodalo velice příjemnou atmosféru.
Zcela bezpochyby lze říci, že tato událost se zapíše do historie klubu i v jednom pohledu. Ještě se nikdy nestalo, aby mezi nás přišly starostky a starostové obcí z našeho Mikroregionu Stonávka v takovém počtu. Klub důchodců sdružuje občany několika obcí a my jsme mohli letos uvítat poprvé i nové tváře ve vedení obcí. Potlesk si tedy zasloužil starosta Vělopolí Tomáš Grohman, starosta Smilovic Martin Eschner, starostka Hnojníku Dagmar Malíková a již známější tváře na našich setkáních starostka Ropice Gabriela Szmeková a Michaela Porvisová ze Stříteže. Pěkné setkání i s účastí starostů bylo také ohlédnutím za nedávnou krajskou soutěží o Vesnici roku a hned na tomto místě si u jednoho stolu mohli sdělit svoje postřehy z přípravy i samotné účasti pod dohledem hodnotící komise. A my můžeme rádi i na stránkach klubu zopakovat výborná umístění našich obcí:
Hnojník – 2.místo mezi všemi obce Moravskoslezského kraje hned za Palkovicemi
a taky titul Vesnická knihovna roku
Smilovice – Bílá stuha – za činnost mládeže
Vělopolí – Oranžová stuha – za spolupráce obce a zemědělského subjektu
Střítež – Zlatá cihla, kategorie C za Domov pro seniory
Úžasná umístění, kde mezi osmnácti zúčastněnými obcemi jsme získali každý alespoň jeden dílčí úspěch. Bezesporu má na tom podíl i senioři, kteří se ve všech obcích Mikroregionu Stonávky poctivě a aktivně zapojují do dění a pomáhají u akcí pořádané nejen samotnou obcí, ale také základních škol, svých sdružení a spolků. Vaječina i další připravené dobroty neměly chybu a další naplánovanou akci máme za sebou.
V úterý 28. května se vydala více jak čtyřicítka seniorek a seniorů z Klubu důchodců na dvoudenní zájezd. Výbor se letos rozhodl připravit něco jiného než byly dosavadní jednodenní návštěvy zajímavostí naší republiky. Samozřejmě někteří také využívají dalších možností na týdenní pobyty na Slovensku nebo jinde. Zkrátka, kdo chtěl vidět během dvou dnů místa, která byla připravena panem Kohutem, tak jel.
Vyjíždělo se už v půl šesté ráno od kulturního domu, aby se po cestě doplnil autobus dalšími účastníky z Hnojníku. V červeném autobuse známém pro fandy třineckého hokeje jsme se vydali směrem na západ. Měli jsme určitou časovou rezervu, protože v současné době se mohutně pracuje na silnicích a budování nových dálničních úseků. To jsme už pocítili za Olomoucí. Největší brzdou jsou úseky u Vysokého Mýta a Litomyšle, kde jsme si také počkali několik minut.
První naší zastávkou se stala KUNĚTICKÁ HORA.
Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Na hradu probíhaly dlouho restaurátorské práce a památková obnova hlavního hradního paláce. Po dokončení restaurátorských prací a rozsáhlé památkové obnovy byl vloni opět otevřen objekt hradního paláce. My jsme si mohli po úvodním krátkém přiblížení historie hradu pak sami projít zajímavými interiéry hradu. Součástí prohlídky je dále např. sklepení s archeologickými nálezy, reprezentační rytířský sál, zbrojnice, inovovaná expozice parforsních honů a výstup na věž.
Čas určený na prohlídku nám rychle utekl a už jsme směřovali dolů k parkovišti a vydali se k cíli naší druhé zastávky.
Odpoledne nás čekala prohlídka NÁRODNÍHO HŘEBČÍNA KLADRUBY. Hřebčín v Kladrubech nad Labem je jedním z nejstarších hřebčínů na světě. Již v roce 1579 jej císař Rudolf II. povýšil na císařský dvorní hřebčín a od těch dob je domovem starokladrubských koní, unikátního českého plemene, vyšlechtěného speciálně pro ceremoniální účely panovnických dvorů. Měli jsme docela štěstí, že se vrtochy počasí objevily zrovna při návštěvě hřebčína a my se mohli před deštěm schovat na zámku nebo ve stájích. Rozdělili jsme se do dvou skupin a se svými průvodci si prošli nádherný areál. Bylo na co koukat a zejména návštěva stájí nás doslova uchvátila. Nejen pro milovníky koní se naskytly chvíle, kdy museli před tím, co vše se musí při chovu těchto unikátních koní udělat, hluboce smeknout. Naše veliká poklona všem zhruba padesáti pracovníkům hřebčína, jak se dovedou s láskou věnovat svému povolání. Podmínky mají vytvořeny vskutku dobré, většina jich totiž bydlí přímo v areálu hřebčína a nemusí nikam do práce dojíždět. Potěšeni tím, co jsme tady mohli vidět se naše další trasa ubírala do Pardubic, kde jsme byli ubytováni v Hotelu Labe.
Už brzy ráno nás čekala snídaně a potom opět nasednout do autobusu a před osmou ranní jsme vyrazili k nejdelší časové zastávce našeho zájezdu. Po hodině cesty nás čekala prohlídka jedné z nejpěknějších zologických zahrad ZOO DVŮR KRÁLOVÉ. Nejprve nás čekala hodinová projížďka SAFARI TRUCKEM, což byl traktor se dvěma vlečkami se sedadly a my se vydali na cca šestikilometrovou cestu i do míst, kde lidé nemohou chodit pěšky. Tzv. nebezpečné zóny lze absolvovat ve speciálních autech nebo autobusech. Největší nebezpečí totiž číhá v území, kde jsou lvi. Naše zabezpečené výhledy drátěným sítem byla jediná prevence před možným útokem predátorů. My jsme naštěstí viděli lvy ležet v poklidu včetně malých lvíčat ve stínu stromů. Jinak jsme samozřejmě za doprovodu průvodce shlédli spousty zvířat žijících volně v přírodě. Pochopitelně dominantou této ZOO jsou žirafy. Ty nešlo pro jejich výšku přehlédnout, stejně tak pruhované zebry nebo buvoly. Po projížďce jsme potom každý podle svých představ šli na prohlídku dalších míst a ten, kdo chtěl, tak viděl například opice i těžkotonážní nosorožce. Ve vodě se rochnili hroši, svoje pavilony měly ryby i hadi.
Pro mnohé není neznámé, že se v objektu zologické zahrady natáčí seriál ZOO a i my jsme někteří měli štěstí a mohli se osobně setkat například s Tomášem Klusem a Michalem Novotným. Dokonce velmi rádi se s námi i vyfotili. Po několikahodinové návštěvě zologické zahrady byla před námi poslední zastávka. Nedaleko od Dvora Králové se nachází vodní nádrž LES KRÁLOVSTVÍ a tam se jeli podívat. Stavba proběhla v letech 1910–1919, dlouhou dobu výstavby značně ovlivnila první světová válka. Díky své poloze v zalesněném údolí řeky Labe a svým architektonickým ztvárněním je přehrada jednou z nejkrásnějších v celé České republice a snad i proto byla v roce 1964 prohlášena národní technickou památkou. Po procházce hrází a zpestřením ukázky dvou historických cyklistických kol v podání náhodného Francouze jsme se pomalu a jistě vraceli k autobusu a čekala nás cesta zpátky do Slezska. Povinná přestávka pro řidiče nás zavedla do Loštic a pro některé zde byla poslední možnost si i něco zakoupit v proslulé prodejně tvarůžků. S menšími obavami vůně těchto syrečků v autobuse jsme se vydali na poslední desítky kilometrů domů. Zájezd se fakt povedl a viděli jsme moc pěkná místa naší malé české zemičky. KaMoš
Fotky jsou ve fotogalerii obce.
V Háji ve Slezsku se ve středu 22.května 2024 konal už desátý ročník Krajských sportovních her seniorů. Pozměněný název na Pohybové aktivity seniorů Moravskoslezského kraje nic nezměnil na tom, že se jednalo o největší sportovní událost roku pro občany starší šedesáti let. Populární víceboj, který zahrnuje zajímavé disciplíny zkrátka láká seniory z celého kraje a tak i letos se sjely party nadšenců od Jablunkova až po Bruntál. Do Háje přijelo soutěžit 88 čtyřčlenných družstev, což je druhý nejvyšší počet účastníků v dosavadní historii her. Mezi účastníky pochopitelně nemohli chybět zástupci Klubu důchodců Střítež. Sestavily se dva týmy podle výsledků v přípravě a do místa konání odjeli reprezentovat klub tito členové: Střítež A – Gryžbon Miroslav, Huczala Josef, Žuková Mária a Gryžbonová Marcela. Střítež B vytvořili Pavel Szalbut, Josef Čečotka, Anna Potiorková a Anna Němcová. Předseda klubu Miroslav Fober byl jedním z rozhodčích her a celou organizační sportovní část měl na svých bedrech další člen klubu Karel Moškoř. Sportovní areál v Háji ve Slezsku je velice obsáhlý a většina přímých účastníků byla velice překvapena, jaké podmínky pro sportování mají v této obci na Opavsku (cca 3200 obyvatel).
Pro všechny družstva bylo připraveno celkem dvacet sportovišť v hale, tenisovém kurtu, fotbalovém hřišti a travnaté ploše u haly. Na soutěžící podle předem připraveného klíče pohybu v areálu čekaly tyto disciplíny: šipky, florbal, golf, bollo, lukostřelba, petang, běh s tenisovou raketou, hod míčkem na cíl, kroužky a corn hole. Organizátoři měli připravenou i mokrou variantu, protože podle předpovědi počasí mělo pršet. Naštěstí se hry po slavnostním zahájení předsedou Krajské rady seniorů MSK Pavlem Glucem mohly začít za přijatelných podmínek, byť obloha nevěstila nic dobrého. V průběhu dopoledne taky začalo drobně pršet, ale i díky obětavosti ze strany rozhodčích i sportujících seniorů se celkem dařilo vše zvládat a nebylo nutné řešit sportování s omezenou činností. Čáru přes časový rozsah her však způsobila nově zavedená disciplína a to lukostřeba. U ní se tvořili delší fronty a i přes snahu se nedalo nic uspěchat. Tady dostal pořádně zabrat i náš rozhodčí Miroslav Fober, což byla pro něj zkušenost na celý život. Nakonec se podařilo všem dokončit i přes tuto svízel předepsané disciplíny a za přítomnosti dalších hostů her, Lenky Desatové předsedkyně Rady seniorů ČR, Mileny Hesové, předsedkyně Krajské rady seniorů Olomouckého kraje, předsedy Seniorů ČR MSK Oldřicha Pospíšila a místostarosty obce Háj pana Jiřího Štrohalma, se mohli soutěžící z úst hlavního rozhodčího Karla Moškoře dozvědět, kdo získal nejvyšší pozice. Nejprve se vyhlašovaly vítězové jednotlivých disciplín a tam měli smůlu naši členové B týmu, protože měli stejný počet bodů jako Seniors Ostrava v hodu míčkem na cíl, ale opět rozhodlo pomocné pravidlo a titul vítěze disciplíny bere starší tým. Pak ji nastala ta hlavní část a to je vyhlášení víceboje čtyřčlenných družstev. Dostat se tzv. na bednu při účasti 88 týmů je mimořádně těžké a my můžeme sdělit skvělou zprávu:
Na třetím místě se umístilo družstvo Stříteže B ve složení Szalbut, Čečotka, Potiorková a Němcová! Před nimi už stáli na stupínku pro nejlepší předpokládaní favorité z Ostravy, druhý Akord a první SENIORS A. Tyto družstva podle ověřených informací trénovaly několikrát v týdnu a tady se potvrzuje pravidlo, jsi - li připraven, nejsi zaskočen. Proto si obdiv zaslouží mimořádný výkon našich medailistů, kdy přece jenom na vesnici máme jiné povinnosti než si ve městě někde házet míčkem nebo hrát šipky či petang. Velké gratulace!
Naplánovat se musel výlet už v únoru. Možná se ptáte proč? O komentované prohlídky v areálu Záchranné stanice živočichů v Bartošovicích je velký zájem. Dominují především školní výlety i návštěvy ze strany seniorů z různých míst nejen našeho kraje. Do Bartošovic se nakonec vydalo čtrnáct členů Klubu důchodců Střítež ve čtyřech autech. Průvodkyně Zuzana Hrušková už na nás čekala v devět hodin dopoledne. Společně s námi se pak v Domu přírody Poodří v areálu Záchranné stanice živočichů Bartošovice, kde prohlídka začíná, setkal i dlouholetý vedoucí střediska Petr Orel. Důvod byl prostý, osobně se znal s organizátorem výpravy Karlem Moškořem. V minulosti se občas setkávali pracovně, kdy celní správa odhalovala na hraničních přechodech nelegální převoz chráněných živočichů. Ty se pak po zadržení celníky dostávaly do rukou ochranářů právě v Bartošovicích. Dnes jsou takové záchyty už jen sporadicky, občas se nějaký živočich objeví u pasažérů při nelegálním dovozu na mošnovském letišti. Naše první minuty začaly nejprve v návštěvnickém středisku, kde nás seznámila průvodkyně s historií vzniku stanice a také s tím, co vše postupně navštívíme a uvidíme. Vnitřní expozice jsou umístěné v barokní faře, další zajímavosti najdeme v zahradní části a také v expozici s živými exponáty. Venkovní expozice živých zvířat je jedinou částí, do které je přístup pouze s doprovodem průvodce a byli jsme v očekávání, co vše tam uvidíme ve voliérách. Zuzana Hrušková nám velmi pěkně představila především umístěné hendikepované ptáky, které nelze vypustit do přírody. Zpestřením byl u vchodu k voliérám páreček veverek s mláďaty a dále pak zvědavá vydra čekající na rybí pamlsek. V areálu je několik ptačích budek, například sýkorek (koňadry, modřinky) a také hnízdo čápa černého. Po prohlídce jsme ještě nakoupili několik suvenýrů, zejména pro vnoučata a někteří i svým finančním příspěvkem podpořili tuto potřebnou činnost směřující k záchraně živočichů, kteří přišli různým způsobem k újmě na zdraví. Stanice je takovou ptačí nemocnicí a devět zdejších pracovníků má co dělat. Návštěvu Domu přírody Poodří doporučujeme i pro rodiny s dětmi. Jsou zde pro ně připraveny i další atraktivní ukázky s poznáváním například ptactva podle vajíček, jejich zobáků i pařátů. Ve vniřní expozici pak uvidí například i rysa, jezevce, mořské orly i některé druhy ryb. Zkrátka, bylo se na co dívat a i díky počasí se vše velmi dobře sešlo. Jen byla škoda, že nás nebylo více, část dalších členů klubu totiž trávila čas na týdenním pobytu na Slovensku.
V rámci pravidelného setkávání důchodů v Ropici U Mařeny se 2. května 2024 uskutečnila přednáška dvou edukátorek z organizace INNA z.s. Havířov. Dvě Marty, paní Marčová a Mokrošová představily přítomným seniorkám a seniorům, jak řešit neočekávané a dnes velice časté případy, kdy člověku sdělí nepříjemnou diagnózu týkající se nádorového onemocnění. Onkologických pacientů přibývá a nejsou to jen ženy po ablaci prsu, ale také muži s proděláním závažného onemocnění prostaty. Když k tomu přidáme další případy onemocnění tlustého střeva a konečníku, rakoviny plic, je včasný záchyt onemocnění tou nejlepší cestou k úspěšné léčbě. Přednáška byla spojena i s tradičním symbolem, což je už známá žlutá kytička. A právě 15.květen je vyhlášen jako Český den proti rakovině. Po ukončení přednášky si mohli přítomní důchodci domů za dobrovolný příspěvek odnést takovou kytičku domů.
Po skončení přednášky se část seniorů vydala vyzkoušet připravené disciplíny, které budou na letošních krajských hrách v Háji ve Slezsku. Vyzkoušeli si, jak jim jde střelba z luku, hod míčkem na cíl, trefení vymezeného prostoru pro petang, hod kroužky a také umístění plátěných pytlíků do otvoru na desce ve vzdálenosti pěti metrů. Počasí bylo výborné a strávené odpoledne u přednášky, sportování nebo tradičních žolíků pěkně uteklo.
Kdo je to INNA z.s. Havířov?
Organizace INNA vznikla v roce 1997 pro ženy po ablaci prsu a nyní sdružuje pacienty se všemi diagnózami nádorového onemocnění a to nejen ženy ale i muže. Prioritou je sdružování onkologických pacientů a vzájemná psychická podpora po léčbě. V kolektivu dříve vyléčených žen si snáze uvědomí, že i po prodělání tak závažné nemoci se dá plnohodnotně žít.
Mají bohatý program podle jejich výběru, kromě kultury, turistických aktivit, výletů se věnují prevenci nádorového onemocnění prsu, dvě edukátorky dělají přednášky na školách, v klubech i pracovních kolektivech formou přednášek s filmem a učí přítomné technice samovyšetření prsu na silikonové maketě.
NA KRAJSKÝCH SPORTOVNÍCH HRÁCH V OSTRAVĚ ZÍSKALI PRVNÍ MÍSTO!
V úterý 23.dubna 2023 se v areálu TJ Pustkovec v Ostravě uskutečnily 6. Krajské sportovní hry Seniorů ČR MSK na které byli pozván také jeden tým ze Stříteže. Nebyl problém sestavit čtveřici lidí a tak v zelených klubových dresech se mezi dalšími šestnácti družstvy objevilo kvarteto ve složení kapitán Karel Moškoř a s ním jeho manželka Kateřina, Miroslav Gryžbon a Anna Němcová. Počasí je letos v dubnu poněkud vrtkavé a nebylo vůbec snadné se vyrovnat s teplotami. V hale bylo příjemně, ale na soutěžící čekaly i čtyři venkovní disciplíny a kolem pěti stupňů nad nulou. A v čem se soutěžilo? Venku probíhal hod granátem na cíl, petang, hod šipkami a jediná běžecká disciplína, štafetový běh s tenisovou raketou a míčkem. V prostorách haly se všichni snažili o nejlepší výsledky v hodu basketbalovým míčem na koš, pak hod kroužky na kužel, golf snag, florbal, bollo ball a hod pytlíky na desku s otvorem tzv. corn hole. Hry měly i kvalitní účast hostů, přišel například náměstek hejtmana Jiří Navrátil, nechyběli šéfové Krajských rad seniorů Pavel Gluc a za Seniory ČR Oldřich Pospíšil. Celé hry si užila také poslankyně Michaela Šebelová a na slavnostní zakončení přijel také náměstek primátora statutárního města Frýdek – Místek Marcel Sikora. Ten potěšil všechny soutěžící seniorky a seniorky drobnými dárky.
Letošní krajské hry zhodnotil kapitán KD Střítež těmito slovy: „V loňském roce jsme nečekaně vyhráli a letos jsme chtěli také dopadnout dobře a neudělat si ostudu. Mezi soutěžícími máme spousty přátel z jiných sportovních aktivit a vždy je vzájemná rivalita a hecování. Popravdě řečeno, moc se nám nepovedl začátek hned u hodu na koš. Pak jsem se už dostali do solidního tempa a body nám pěkně přibývaly. Druhou část jsme strávili venku, kde bylo přece jenom chladněji a to nás tak nějak zdravě probudilo. Zaznamenali jsme skvělé výsledky a rozhodčí nám říkali, že jsme na jejich stanovištích nejlepší. To byla dobrá zpráva a určitě i naděje na solidní umístění. Po kulturním programu se šlo vyhlašovat výsledky a z úst hlavní rozhodčí paní Srbkové se začalo od třetího místa až k prvnímu. No a po vyslovení, že 1.místo obsadilo družstvo KD Střítež jsme měli obrovskou radost. Obhájit je vždy těžké a nám se to povedlo. Všichni jsme podali mimořádný výkon a čeho si nejvíce ceníme je to, že až za námi skončily dvě družstva největších favoritů z Ostravy.”
Konečné pořadí KSH 2024:
1. KD Střítež - Karel Moškoř, Kateřina Moškořová, Anna Němcová a Miroslav Gryžbon
2. Ostrava Jih -Václav Stanovský, Jiří Král, Emílie Erlová a Hana Křižanová
3. SENIORS Ostrava - Josef Fiala, Vladislava Fialová, Anna Tihelková a Václav Hrstka