Výsadba ovocných stromů pro podporu zvěře v krajině
O potřebě ovocných stromů (výsadbě) v krajině není pochyb. Jejich význam je především v místech intenzivně zemědělsky obhospodařovaných, ale také na okraji již v dnešní době nevyužitých polních cest či lemů lesních porostů. Význam mají stromy solitérní, dále pěstované ve formě stromořadí, alejí či skupiny dřevin. Nejvíce ceněna s ohledem na podporu drobné zvěře je rozšiřující se výsadba ovocných stromů zacílená do volné krajiny, která svým kmenným tvarem stromů – (polo a vysokokmeny) bude obnovovat poškozenou krajinnou strukturu a poskytovat kryt pro zvěř s možností hospodaření v „meziřadí“. Nezanedbatelný je také význam agrotechnický a půdoochranný (protierozní funkce), izolační (emise, prašnost), krajinářsko-estetický (zajištění mozaikovitosti, prostupnosti a atraktivnosti krajiny), společenský, kulturní a historický (společná výsadba, sociální kontakt, pouto k místu v raném věku dětí), pobytový a ekonomický. A proto na obecních pozemcích ve Vělopolí 19.listopadu proběhla v součinnosti Mysliveckého spolku „Černá“ Střítež-Vělopolí a OÚ Vělopolí veřejná brigáda.
Myslivecký spolek „Černá“ Střítež-Vělopolí získal dotaci na výsadbu 80 ovocných stromů na katastru Vělopolí. Zastupitele obce s tímto seznámil myslivecký hospodář spolku Viktor Zawadzki jn. na jejich ustavujícím zasedání.
Výsadbou nových stromů jakou jsou „jabloně a slivky chceme docílit zkrášlení přírody v obci, ale hlavně jde o rozdělení souvislé travní plochy na menší části, což přispěje k udržení vody v krajině, zvýšení a posílení biodiverzity, zlepšení možností migrace živočichů, vytvoření nových míst pro život drobné zvěře a jiných živočichů, kterých v poslední době hodně ubývá. Ovoce pak bude sloužit nejen zvěři, která se v místech pohybuje, jako jsou zajíci a bažanti. Ale i lidem, kteří tam budou procházet. Stromořadí povede kolem staré nepoužívané obecní cesty,“ nastínil hospodář.
K samotné výsadbě na soukromých pozemcích jsme přistoupili již v sobotu 22. října pokračující realizace výsadby na pozemcích obecních je naplánována na listopad letošního roku. Zároveň chceme pozvat i širokou veřejnost, které bychom přiblížili myslivost, ale také nabídneme občerstvení a přednášky o správném sázení a následné péči o stromy, které povede Lubomír Hajný. Letos se na katastru Vělopolí bude sadit asi 370 stromů (jabloně, slivoně, ořešáky, jeřabiny a lípy).
SENOSEČE 2022
Každoročně v polovině května začíná sečení našich luk. V této době se na loukách skrývá množství narozených mláďat. Pro srnčata a drobnou zvěř je toto období velmi nebezpečné. Srnčata při nebezpečí neutíkají, naopak se přitisknou k zemi, a to pak pro ně může mít fatální následky. Proto je důležitý co největší počet zapojených lidí s dobrým srdcem a stejným cílem. Vždy je velmi významná souhra mezi myslivci a zemědělci při plánování činností a během samotného vyhledávání srnčat. Efektivitu tohoto postupu zvyšujeme nasazením loveckých psů ze skupiny ohařů a border teriérů, kteří zvěř vystaví. Vystavování zvěře je vrozená vlastnost, která se projevuje zvláštním způsobem. Pes, který narazí na pach srnčete, zůstane strnulý a nehnutě čeká na další pokyny svého majitele. Ten pak může srnče odnést do bezpečí.
Právě při procházení lučních porostů je možné nejvíce pomoci. U vyhánění nestačí být hlasitý, tím odeženeme zpravidla dospělé srny a srnce. Podstatné je pečlivé prohledávání travin zrakem, srnčata je bohužel díky jejich zbarvení snadné přehlédnout.
Jelikož nám toto není lhostejné a vždy jsou u nás zvířata a jejich ochrana na prvním místě, snažíme se je chránit .
Myslivecký spolek Černá Střítež-Vělopolí