V neděli 30. července 2023 se sešlo před devátou hodinou u Kulturního domu patnáct členů našeho klubu, kteří se rozhodli, že se po roce znovu zúčastní týdenního pobytu v hotelu Brdy ve Spáleném Poříčí. Přijel žlutý autobus, řidič a šéf hotelu Brdy pan Zeman nás naložil a cestou jsme ještě přibírali dalších 9 členů v Hnojníku. Cesta pak směřovala přes Havířov, kde k nám u vlakového nádraží přistoupilo 24 členů klubu seniorů z Havířova. Přes Ostravu jsme pak pokračovali směr Brno po dálnici D1. V Humpolci jsme odbočili z dálnice a vydali se nejkratší trasou směr Tábor. Musíme konstatovat, že cestování po naší republice přes veškeré sliby politiků je čím dál složitější, komplikovanější a časově náročné. Do cíle jsme dorazili po 18 hodině a to jsme museli vynechat plánovanou 2 hodinovou zastávku v Táboře. Po ubytování a večeři jsme byli rádi, že můžeme zalehnout a připravit se náročný týden, který nás čekal.
V pondělí po snídani byla prohlídka Galerie Špejcharu, kde mezi nejzajímavější expozice patřila stálá galerie kresleného humoru Jiřího Wintera Neprakty. Odpoledne pak byl volný program. Po večeři nám přišla zahrát dudácká kapela.
V úterý po snídani se jelo na prohlídku vodního hamru v Dobřívi a odpoledne potom na prohlídku zámku Kozel. Večer byla možnost zhlédnout výrobu vitráží technikou Tiffany s možností zakoupení exponátů.
Ve středu byl celodenní výlet, kde jsme navštívili klášter Kladruby a odpoledne z důvodu deštivého počasí místo návštěvy české Tajgy se jelo na krátkou návštěvu do Mariánských lázní a při zpáteční cestě jsme se zastavili na prohlídku zrenovované Windischgratzové jízdárny ve Světcích.
Ve čtvrtek byla prohlídka kláštera Plasy u Plzně. Cestou jsme se zastavili na kopci za Spáleným Poříčím v Těnicích u Budhistické stúpy. Nachází se tam pozlacená socha Buddhy, což je místo, kde se setkávají zástupci, kteří zastávají Buddhovo náboženství. Prostranství kolem sochy o rozměru pár hektarů patří zmíněné sektě. Odpoledne byl volný program, kde byla možnost zakoupit si masáže.
V pátek dopoledne se uskutečnil zájezd do Plzně, kde byla v rámci volného programu možnost navštívit pamětihodnosti tohoto města. Odpolední plánovaná návštěva Padrťských rybníků byla z důvodu malého zájmu zrušena. Po večeři připravili tajný výlet do kostela ve Starém Rožmitále, kde působil a je taky pochován Jan Jakub Ryba. Po zajímavé přednášce o tomto místě, nám místní varhaník předvedl část ukázky známé Rybovy České mše vánoční. Jan Jakub Ryba v Rožmitále učil až do své smrti. Za svého života složil více jak 1500 skladeb, které však nejsou pro laika tak známé, jako již zmíněná Česká mše vánoční.
V sobotu po snídani jsme se vydali na zpáteční cestu, která i když celou dobu pršelo, byla nakonec kratší cca o 2 hodiny.
Celý pobyt byl účastníky hodnocen kladně a již se těší na příští rok, kde bychom chtěli navštívit jinou lokalitu, například někde na Slovensku nebo v Polsku.
Postřehy z pobytu připravili manželé Foberovi