Vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9
Svoz směsný odpad
10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20
Střítežské léto
21
22 23
Svoz separovaný+směsný odpad
24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Aktuality > Ořez stromů pod elektrickým vedením

Ořez stromů pod elektrickým vedenímVzhledem množícím se dotazů na ořez stromu pod elektrickým vedením, vkládáme článek a odkaz:
Ořezy stromoví
Majitelé a uživatelé pozemků, přes které vede nadzemní elektrické vedení nebo na ně zasahuje ochranné pásmo distribuční soustavy, jsou povinni pravidelně odstraňovat a oklešťovat stromoví a jiné porosty, které ohrožují bezpečný a spolehlivý provoz.
Pokud chcete pro svůj pozemek zjistit informace o vedení a ochranných pásmech, využijte zdarma podání přes Geoportál.
ENERGETICKÝ ZÁKON STANOVUJE MAJITELŮM NEMOVITOSTÍ TYTO POVINNOSTI:
Odstraňovat a oklešťovat stromoví a jiné porosty, provádět likvidaci odstraněného a okleštěného stromoví a jiných porostů ohrožujících bezpečné a spolehlivé provozování distribuční soustavy.
Umožnit vstup a vjezd pověřeným pracovníkům provozovatele distribuční soustavy v souvislosti se zřizováním, obnovou a provozováním distribuční soustavy.
V ochranném pásmu distribuční soustavy je zakázáno vysazovat chmelnice a nechat růst porosty nad výšku 3 m.
V ochranném pásmu podzemního vedení distribuční soustavy je zakázáno vysazovat trvalé porosty a přejíždět mechanismy o celkové hmotnosti nad 6 t.
V lesních průsecích umožnit pověřeným pracovníkům provozovatele distribuční soustavy udržovat volný pruh o šířce 4 m po jedné straně základů podpěrných bodů nadzemního vedení. Náklady na údržbu tohoto pruhu jdou na vrub provozovatele distribuční soustavy.
V ochranném pásmu i mimo něj se zdržet jednání, kterým by mohl poškodit, omezit nebo ohrozit bezpečný a spolehlivý provoz distribuční soustavy.
ČEZ Distribuce, a. s., každoročně zasílá na města a obce žádost o zveřejnění upozornění k odstranění a okleštění stromoví způsobem v místě obvyklým. Dle příslušných ustanovení energetického zákona, má provozovatel distribuční soustavy právo odstraňovat a oklešťovat stromoví a jiné porosty, provádět likvidaci odstraněného a okleštěného stromoví a jiných porostů ohrožujících bezpečné a spolehlivé provozování zařízení distribuční soustavy v případech, kdy tak po předchozím upozornění a stanovení rozsahu neučinil sám vlastník či uživatel.
Instruktážní video:
Podívejte se, jak bezpečně provádět ořez dřevin v blízkosti elektrického vedení. Video vzniklo ve spolupráci s ČSRES.

Počasí

Pondělí Skoro jasno 32/15 °C
Úterý Oblačno 29/20 °C
Středa Oblačno 27/18 °C
Čtvrtek Zataženo 28/19 °C