Svoz tříděného odpadu

Úvod > Život v obci > Historie obce

Historie obce Střítež

Odkaz na historické snímky obce Střítež

Střítež z Wikipedie

Obec Střítež patří mezi nejstarší obce zdejšího regionu. První dochovanou zmínku o obci najdeme v soupisu desátků vratislavského biskupa z roku 1305.K významu obce přispěla i její výhodná poloha silnic.

Majitelé panství

Po rozdělení dřívějšího knížectví Opolského v roce 1282 se ujal těšínského knížectví Vladislavův syn Měšek.V roce 1316 převzal Těšínsko kníže Kazimír, syn Měškův.
Takže můžeme říci, že obec vznikla do konce 12. století. Feudální majtelé panství se často střídali. Byli to vesměs příslušníci nežší šlechty a byli různého původu. Od roku 1483 už držel Třítež Jan z Koňakova.Dalšími držiteli byli Hynalové z Kornic, Daniel Zemecký ze Zemětic, potom Hedvika Kreutnerová z Rosenbachu.
Od roku 1625-1634 se stávají držiteli Tříteže Mitrovští z Nemyšle, kteří již od roku 1610 drželi i Hnojník.Dalším džitelem byl Karel Gottfried Logau.Tento šlechtic byl posledním majitelem panství z řad drobné zemanské šlechty.

V roce 1825 nabyl panství arcivévoda Karel a po jeho smrti syn Albrecht.Posledním majitelem z rodu Habsburků byl kníže Bedřich, jemuž po 1. světové válce byly statky zabaveny československým státem. Do roku 1792 bydleli majtelé panství převážně na zámečku, který byl udajně postaven na střítežském kopci, kde se tenkrát nacházelo centrum obce s dřevěným kostelíkem a farou.

Dále stojí za zmínku, že obec Třítež a Vělopolí tvořily po dobu 200 let jeden administrativní celek.

Sakrální stavby

Římsko-katolický kostel sv. Michala Archanděla - v obci se nacházel dřevěný kostelík zasvěcený sv. Michalu.Tento kostelík na počátku 19. století vyhořel.V roce 1806 byl postaven již zděný kostel a to na novém místě na vrcholu střítežského kopce a vytváří jakousi dominantu, zdaleka viditelnou.

Katolický kostel

Kaplička sv. Marka - tato kaplička patří do působnosti zdejší fary. Je zděná ve tvaru rotundy a najdeme ji na Malých Koplích, kde se ještě za 2. světové války konaly procesí v den sv. Marka z místního kostela.

Kaplička

Evangelická hřbitovní kaple - v roce 1860 byla postavena hřbitovní kaple s věží, kde byl umístěn zvon o váze 117 kg.V průběhu světové války byl zvon demontován a byl dodán do Vídně jako kovošrot pro vojenské účely.V roce 1970 vznikl požadavek na generální opravu hřbitovní kaple na evang. hřbitově.Ale kaple byla natolik schátrálá, že byla navrhnuta k demolici. Bylo rozhodnuto postavit novou obřadní síň.Nová obřadní síň byla koulaudována 10. 10. 1972. Byla vybudována podle projektu ing. G. Nowaka a je inspirována švýcarským stylem.Místo věže má budova poměrně vysoký betonový pylon, pod jehož vrcholem je zavěšen zvon.

Evangelická kaple

Pomník Josefa Mánesa - dne 24. 7. 1955 byl vybudován pomník malíři Josefu Mánesovi, který se nachází u rozcestí směrem do Smilovic.Pomník navrhl akad. sochař Karel Vávra a umělcův portrét akad. sochař Zdeněk Šejnost.Josef Mánes v obci Střítež v letech 1846-1854 sbíral náměty pro své obrazy a zachycoval v nich krásy zdejší krajiny.

Pomník Josefa Mánesa

Nádraží ČD

Výstavba tratě z Frýdku do Českého Těšína probíhala v letech 1880 - 1887. První provoz byl uskutečněn v roce 1885 ale zdejší malé nádražíčko bylo dokončeno teprve v roce 1887.V době od 13. 10. 1967 došlo k celkové rekonstrukci vlakového nástupiště.V noci z 23. srpna na 24.srpna 1972 vyvrcholila povodeň, která nejen, že zničila most přes Ropičanku, ale zničila také několik desítek metrů kolejí.Chod tratě se podařilo obnovit až 30.8. 1972.

Nádraží

Chráněné stromy

Památný strom: Borovice hedvábná - vejmutovka (Pinus strobus) - 2 ks
Vlastník: Lesy ČR
Obvod kmene (v 1,3 m výšky): borovice č. 1) 326 cm a borovice č. 2) 370 cm
Výška stromu: 42 m a 42,5 m
Výška koruny: 25 m a 27 m
Stáří: více než 200 let

Stromy

Pečeť

Nejstarší obecní pečeť pochází zřejmě z poloviny 18. století, ale její exemplář známe až z roku 1820. V ovále o výšce 24mm a šířce 22mm je zobrazen štít a v něm na trávníku doprava kráčející kůň. Dle této pečetě je i navržen znak obce.

První zmínky o obci

První zmínky o obci První zmínky o obci - jak obec ke svému jménu přišla První zmínky o obci - obecní razítko

Čtvrtek Oblačno až zataženo s občasným deštěm 16/8 °C