Obecní úřad STŘÍTEŽ
Střítež čp. 118
739 59 Střítež u Čes. Těšína
tel: 558 694 322, 777 594 462
email: stritez@obecstritez.cz


informace pro turisty

Oslavy Mezinárodního dne seniorů v Ostravě

10.10.2018 10:09

Krajská rada seniorů Moravskoslezského kraje (KRS MSK) připravila oslavy Mezinárodního dne seniorů druhého října. Na oslavách nemohla chybět ani výprava seniorů z Klubu důchodců Střítež. Společně s vrstevníky z Milíkova se vydal autobus ze Stříteže nejprve k Dolu Michal. Důl Michal je název nefunkčního černouhelného dolu, který se nachází v Michálkovicích. Od roku 1946 nesl tento důl název Petr Cingr a po ukončení těžby a vzniku Průmyslového muzea v areálu dolu se přešlo zpět k původnímu názvu Michal, důl je národní kulturní památkou. Průvodce nás provedl tzv.cestou horníka do práce a tak jsme mohli od vstupu do známkovny projít procesem, který absolvovali horníci než sfárali do dolu. Ač nám počasí nepřálo, v místech kam jsme chodili nás kapky deště neobtěžovaly. Po prohlídce následoval oběd přímo v areálu dolu a pak se již vydal autobus k Domu kultury města Ostravy. Připravený kulturní program byl spojený s vyhlášením výsledků kampaní KRS MSK "Nejaktivnější seniorská organizace kraje" a "Obec, město, mikroregion kraje seniorům nejpřívětivější". Setkání uváděl známý moderátor Vladimír Hron, který hned od počátku navodil vynikající atmosféru. Po představení hostů, kterými byli např. primátor města Ostravy, náměstek hejtmana nebo předseda Rady seniorů ČR, začal bohatý program. Odpolední část začaly děti z MŠ Koblov a po nich čupr holky a čupr kluci z Hlavnice. Skvěle se přidával Vladimír Hron svými vtípky a písněmi a tak si velice brzy získal obecenstvo na svou stranu. Z vyhlášených kampaní Krajskou radou seniorů MSK vyšlo nejlépe v kategorii o „Nejaktivnější seniorskou organizaci kraje“ Sdružení seniorů OSŽ Ostrava, hlavní nádraží. Pamětní plakety pro „Obec, město, mikroregion kraje seniorům nejpřívětivější“ získaly obce Vyšní Lhoty, Slavkov u Opavy a město Bohumín. Ani náš klub nevyšel naprázdno a obdržel čestné uznání Krajské rady seniorů za stále aktivní práci pro seniory v okolí. Potom zase pokračoval zábavný program a přítomné potěšil ve slušivých zelených tričkách folklórní soubor Šariš z Prešova a na závěr zazpívaly Krákorky z Vrchů. Příjemně strávený čas velmi rychle uběhl, dobře jsme se pobavili a strávili pěkný den při letošních oslavách Mezinárodního dne seniorů.
 
 

Senioři přivezli z Bílovce třináct medailí

17.09.2018 13:19

Senioři přivezli z Bílovce třináct medailí
Početná výprava 19 členů z Klubu důchodců Střítež se zúčastnila posledního letošního sportovního setkání. V Bílovci se uskutečnily 12.září Krajské sportovní hry seniorů, které připravila Krajská rada seniorů Moravskoslezského kraje za vydatné podpory města Bílovec a Moravskoslezského kraje. V nových zelených tričkách se naši senioři vůbec neztratili mezi více jak 180 sportovci, ale také na sportovištích a potom k jejich radosti i na stupních vítězů. Někteří atmosféru těchto her už zažili letos ve Frýdku-Místku nebo v Ostravě, nicméně tato událost byla z těchto největší i do počtu disciplín. Připraveno jich bylo jedenáct: hod šipkami, hod granátem na cíl, hod kroužky, upravený petang, střelba do florbalové branky, hod na basketbalový koš, golf snag a bollo ball, to je házení tenisovými míčky propojenými šňůrkou na trojžerď. Na čas se běhalo s kolečkem, s míčkem na tenisové raketě Běhalo také ve sprintu žen na 40 metrů a 60 metrů u mužů. Celou sportovní část měl na starost hlavní rozhodčí her, člen střítežského klubu Karel Moškoř, který tak nezávodil a sledoval soutěžící, aby vybral k sobě možné adepty na účast při příštích celostátních hrách. Pochopitelně, přál těm svým, aby nějaké solidní umístění vybojovali. A to se povedlo, protože mezi prvními třemi se umístili v devíti z jedenácti disciplín, což je skvělý počin. Do soutěží se zapojilo všech devatenáct členů klubu a nebylo nutné absolvovat všechno. Každý si podle svých fyzických a zdravotních možností vybral to, kde to zvládl. Při závěrečném vyhodnocení tak mohl hlavní rozhodčí vyhlásit konečné výsledky. Ceny předávali předseda Krajské rady seniorů MSK P.Gluc a za město Bílovec starosta P.Mrva společně se svými místostarostkami S.Kováčikovou a H.Buriánovou.

Nejlepší umístění střítežských členů klubu důchodců:
1.místa: M.Gryžboňová, P.Sadowski, L.Kubala, M.Gryžboň a P.Riedl
2.místa: M.Nogolová, J.Pščolka, P.Sadowski a L.Kubala
3.místa: V.Sadowská, L.Kubala, P.Sadowski, M.Fober

Na celkové umístění ve víceboji v nějaké věkové kategorii to nestačilo, jen těsně za stupni vítězů skončili L.Kubala a P.Sadowski, což je skvělé. Členové střítežského klubu opět potvrdili, že jsou dobrou partou i na sportovním kolbišti. Kronika klubových aktivit se tak zaplní dalšími stránkami.


 
 

Členové klubu vybojovali stříbro pro kraj

23.07.2018 08:19

Členové klubu vybojovali stříbro pro kraj
Jak jsme informovali v posledním článku, dva naši členové klubu byli reprezentanty Moravskoslezského kraje na Mezinárodních hrách seniorů v Olomouci. Po úspěšných závodech na sportovních hrách seniorů ve Frýdku – Místku a v Ostravě, byla nominace aspoň dvou, odměnou za skvělé výsledky. Je ke chvále Klubu důchodců Střítež, že máme aktivní ženy a muže, kteří by klidně mohli být jako další v nominaci, ale Krajská rada seniorů rozhodla tak, aby tým tvořili i zástupci jiných, aktivních klubů v kraji. 3.Mezinárodní sportovní hry seniorů s mezinárodní účastí se konaly ve dnech 16.-19.7.2018. Soutěžilo 19 osmičlenných týmů z krajů ČR, z Polska, Maďarska a Slovenska. Krajský výběr vedl jako kapitán Karel Moškoř a bylo dobré, že měl vedle sebe kolegu a tenisového parťáka Libora Kubalu. Vloni skončil výběr kraje na 4. místě (v týmu byli K.Moškoř a M.Fober) a letos chtěli neoblíbené místo pro sportovce vylepšit. Povedlo se to náramně a v konečném součtu po absolvování všech deseti disciplín víceboje obsadili výborné druhé místo za Plzeňským krajem, třetí skončil kraj Olomoucký. Družstvo kraje, kde bylo šest mužů a dvě ženy získalo celkem 13 medailí, 5 zlatých, 3 stříbrné a 5 bronzových. Nejlepším sportovcem her v kategorii mužů do 70 let se stal Karel Moškoř, který s přehledem obhájil loňské prvenství. Libor Kubala byl nejstarším účastníkem soutěží v kategorii mužů. Zážitkem pro většinu účastníků pak bylo slavnostní vyhodnocení a předávání cen z rukou předsedy vlády ČR Andreje Babiše, který přijel na vyhlášení seniorských her. Do sbírky letošních medailí Karla Moškoře přibyly další kovy, dvě zlaté za výhry v běhu s kolečkem a v běhu s tenis. raketou, jedna stříbrná za golf a bronzová za sprint na 70 metrů.

 
 

Nejlepší umístění našich zástupců na Ostravském víceboji

23.07.2018 07:33
 
doc.png
 

Další úspěch seniorů - sportovců v Ostravě

09.07.2018 11:48

Další úspěch seniorů – sportovců v Ostravě
Po květnových krajských hrách seniorů ve Frýdku – Místku, kde náš tým překvapivě vyhrál, se na další porovnání svých sportovních dovedností vydala sedmičlenná skupina z Klubu důchodců Střítež do Ostravy. Zúčastnili se Ostravského seniorského víceboje. Disciplíny byly podobné jako ve Frýdku – Místku, sestava trošku pozměněna. Z vítězného týmu se v individuálním závodu objevili manželé Gryžboňovi a V.Sadowská, dalšími reprezentanty byli V.Pietrzyková, J.Kaleta, L.Kubala a P.Sadowski, který se dostal k závodění jako náhradník za jednoho seniora z Ostravy. K.Moškoř tentokráte startoval pod hlavičkou klubu bývalého zaměstnavatele. Organizátor, OOC Ostrava připravil disciplíny na třech místech. Ve dvou tělocvičnách se závodilo v běhu s tenisovou raketou, v hodu šipkami, snag – golfu, v hodu na basketbalový koš, střelbě do malé florbalové branky a házelo kroužky na kužel. Na venkovním hřišti se pak hrál petang, házel granát na cíl a běhalo na 60 metrů. Soutěžilo okolo devadesáti seniorek a seniorů nejen z Ostravy, na sportovištích se pohybovali zástupci klubů např. z Havířova, Těrlicka, Píště nebo Velké Polomi. Mezi všemi se výrazně prosadili i naši zástupci. Ač už je nějaký ten den po závodech, nejsou k dispozici konečné výsledky z disciplín. Pořadatel jen oznámil celkové vítěze víceboje, na ostatní dílčí umístění ještě budeme čekat, takže doplníme až po zveřejnění. Z toho, co víme, tak sdělujeme:
Výsledky víceboje:
Kategorie žen:
55 – 70 let Marie Darmovzalová – Ostrava
Nad 70 let Vlastimila Chlupatá - Ostrava
Kategorie mužů:
55 – 70 let Karel Moškoř – Moravskoslezský klub celníků Ostrava
Nad 70 let Libor Kubala – Klub důchodců Střítež

 
 

Výsledky nejlepších ve víceboji na 1. krajských sportovních hrách ve Frýdku-Místku

29.05.2018 10:15
 
pdf.png
 

Senioři vyhráli krajské hry

22.05.2018 07:30

Senioři vyhráli krajské sportovní hry!

V sobotu 19.května se ve Frýdku – Místku konaly 1. Krajské sportovní hry seniorů s mezinárodní účastí. Pořadatelem byla Krajská organizace Moravskoslezského kraje Senioři ČR. Do blízkého Frýdku-Místku se vydala i šestice seniorů reprezentující Klub důchodců Střítež. Ač oslabená sestava o některé dobré sportovce, protože se ve stejném termínu vydali mnozí na zájezd zahrádkářů, nebylo to při víceboji znát. Na hřišti SPŠ v Místku získávali body pro celkové umístění šestičlenná výprava závodníků. Kapitánem družstva byl Karel Moškoř a s ním sbírali body do společného součtu Zdeněk Grim, manželé Marcela a Miroslav Gryžboňovi, Vlasta Sadowská a jako host v družstvu Kateřina Moškořová. Po zahájení her předsedkyní pořádající organizace Zlatuškou Paršovou se vydali všichni soutěžící na hřiště a na různá stanoviště, kde je čekalo celkem osm vybraných disciplín. Tyto zajímavé sporty se provádějí i na republikových hrách občanů již v důchodovém věku a místecké hry byly první v kraji, kde se mohli muži i ženy ve dvou věkových kategoriích do a nad 70 let, setkat. Už při zahájení her a seznámením se s pravidly bylo jasné, že těch věkových kategorií bude méně. Účast jen třinácti mužů přimělo organizátory zrušit tu mladší skupinu, kde by neměl např. náš kapitán skoro žádné soupeře. Na sportovištích se tedy soutěžilo v hodu granátem na cíl, házelo se kroužky na kužel, trefovalo šipkami do terče, florbalovou holí a míčkem do branky, patovalo golfovou holí na speciální terč, běhalo se na čas s tenisovou raketou a míčkem, vyzkoušeli si zvláštní sport pod názvem bolo ball, což je hod tenis.míčky spojené provázkem na troj žerď a poslední disciplínou byl běh s kolečkem a zátěží. Všichni soutěžící tak sbírali body za dosažené výkony nebo uběhnutý čas a na konci potom došlo na sečtení všech získaných bodů podle připraveného bodovacího klíče. Při závěrečném vyhodnocení se nejprve na stupně vítězů postavili tři nejlepší v každé disciplíně a bylo radostí, že v každé měl Střítež minimálně jednoho na tzv.bedně. K hodnocení jen vysvětlení k bodování disciplín. Když se povedlo několika soutěžícím dosáhnout stejného výsledku např. v hodu granátem, kroužcích nebo florbalu, vyhrál ten, kdo byl nejstarší věkem, což je dlouholetý systém, aby se bral v úvahu věk seniora. Do sbírky 15 medailí přidal šest kovů kapitán (3 zlaté, 2 stříbrné, 1 bronzová), tři přidala M.Gyžboňová (2 zlaté a bronz), tři bronzové získal Z.Grim, dvě stříbra K.Moškořová a jeden bronz V.Sadowská. V celkovém hodnocení zúčastněných osmi družstev vyhrál výběr Klubu důchodců Střítež před Petřkovicemi a Seniors Ostrava. Krásný pohár i diplomy opět obohatí vitrínku na obecním úřadu. Už by mělo vedení obce pomalu přemýšlet, kam se budou umísťovat další získané ceny našich seniorů.


 
 

Setkání se seniory

21.05.2018 11:23

Setkání se seniory
Občany starší šedesáti let pozval starosta obec Střítež ke společnému stolu. Populace nám stárne, o čemž svědčí i to, že obec rozeslala pozvánku téměř 240 občanům. Odpolední program zahrnoval několik bodů a měl starší generaci přiblížit i to, co je pro ně aktuální a přínosné. Všechny, co reagovali na osobně zaslanou pozvánku, srdečně přivítal starosta Miroslav Jaworek a pak se již prezentovali svými výstupy hosté. O práci velmi aktivního Klubu důchodců ve Stříteži nejprve mluvil předseda Adam Lipowski, který nezapomněl připomenout dílčí úspěchy a ocenění, která organizace obdržela za poslední léta např. z Krajské rady seniorů Moravskoslezského kraje (KRS MSK). Pozvání na toto setkání se seniory přijal právě předseda KRS MSK Pavel Gluc. Ve svém vystoupení představil činnost této organizace zastřešující všechny seniorské kluby v kraji a prezentoval některé nabídky pro seniory. Poděkoval za velmi dobrou spolupráci s místním klubem důchodců, jehož aktivní přístup byl již několikrát oceněn KRS MSK. Další člen KRS MSK Karel Moškoř například nabídl střítežským seniorům možnost stát se majiteli Senior pasu a využívat tak možnosti různých slev pro občany starší 55 let. Senioři mají i svůj celostátní měsíčník Doba seniorů a krajský čtvrtletník SeniorTip. Tyto periodika byla seniorům nabídnuta, aby si je přečetli a podle svého zájmu i zajistili k tomu, aby měli přehled, co vše se pro ně připravuje. I to je forma, jak našim starším občanům nabídnou různé příležitosti k aktivnímu prožívání podzimu života. Velice zajímavou přednášku pak měla Karolína Bělunková, z oddělení tisku a prevence Policie ČR z Frýdku – Místku. Ta velmi poutavě sdělovala seniorům, jak se vyvarovat všelijakým manýrům nepoctivých lidí tzv.šmejdům. Bylo pěkné, jak svým výkladem vtáhla do dění některé přítomné a tak si mohli navzájem říci, co děláme špatně a čemu se raději při setkání s pochybnými nabídkami občanů vyhnout. Závěr setkání patřil starostovi obce. I ten vyzdvihl aktivní spolupráci s klubem důchodců a připomněl nejbližší připravované akce v obci. Nezapomněl se také zmínit o Studii bytového domu pro seniory s kavárnou, který je navržen na stavebním pozemku vedle obecního úřadu ve Stříteži. Investorem stavby bude obec. Setkání se seniory se konalo zrovna 8.března, kdy se připomíná MDŽ, a tak všechny přítomné ženy obdaroval pan starosta krásnou růži. Škoda jen, že příležitosti k setkání nejen se starostou, využila snad jen čtvrtina pozvaných seniorů a seniorek.
Karel Moškoř

 
 

Senioři v Komorní Lhotce

06.02.2018 13:20

Senioři v Komorní Lhotce
Do Komorní Lhotky vyrazili za prvním sportovním setkáním hned 1. února seniorky a senioři z Klubu důchodců. Ke zvláštnímu čtyřboji je pozval smilovický starosta M. Nogol, který domluvil společně se starostou Komorní Lhotky M. Hampelem utkání s domácími důchodci. Žel, chyběly jim ženy a tak si poměřili schopnosti jen senioři. Byly připravené čtyři zajímavé disciplíny. Dalo by se to nazvat házecí čtyřboj, protože byly opravdu potřebné ke všem hrám ruce. A bylo úplně jedno, jestli umíte pravou nebo levou, zkrátka hoď kostkou, míčky, šipkami a také koulí na postavené kuželky. V kuželně sbírali jednotlivci body při shazování devíti kuželek v deseti pokusech, na vedlejším sportovišti byl připraven terč a účelem bylo čtyřmi šipkami nasbírat co nejvíce bodů. Po té si vyzkoušeli zajímavou disciplínu, kterou byl hod zvláštními míčky do nočníku, ale neposedných pět míčků hodit tak, aby z dětského záchodku nevypadly. V podstatě jedinou soutěží, kde nebylo potřeba žádné házenkářské umění, ale štěstí, byl hod hrací kostkou a sbíráním bodů při třech pokusech. Hodnocení všech disciplín mělo vymýšlený bodový klíč, který přinášel všem soutěžícím pomocné body do celkového součtu.
A tak mohl starosta M. Nogol po odehrání všech disciplín vyhlásit ty nejlepší a předat jim symbolické malé ceny. V kategorii žen vyhrála V. Pietrzyková (23 bodů), druhá jen o bod méně měla A. Lipowská a třetí M. Nogolová nasbírala celkem 20 bodů. V mužském kategorii rozhodl také jenom jediný bod o vítězi a tím se stal se ziskem 25 bodů M. Fober, druhý byl K. Moškoř (24 bodů) a třetí domácí J. Peuker dosáhl v součtu 22 bodů. Do jednotlivých soutěží zasáhlo deset žen a dvanáct mužů.
A nejlepší výkony v disciplínách?
Kuželky: A. Lipowská a M. Fober, 72 shozených kuželek
Šipky: K. Moškoř 35 bodů, M. Nogolová 26bodů
Trefa do nočníku: M. Fober 3 míčky, V. Pietrzyková 3 míčky
Hrací kostka: J. Peuker 14 bodů, I. Foberová a A. Lipowská 14 bodů

 
 

Bowlingové odpoledne

23.11.2017 07:29

Bowling s rekordní účastí
Do smilovického Sportcentra přijelo na poslední letošní bowlingové setkání přes třicet seniorů z Klubu důchodců Střítež. Tento počet asi nečekal ani organizátor akce starosta Smilovic Miroslav Nogol. Zkušeně ale věděl, jak připravit systém, aby si všichni, co chtěli, zahráli alespoň jednou všech 10 kol. Favorité bývají většinou předem známí, ale tentokrát se na ten nejvyšší trůn u žen i mužů dostali nečekaně úplně jiné jména. Nejvíce kuželek v kategorii žen shodila Irena Foberová. A aby to zůstalo v rodině, u mužů dominoval její manžel Miroslav. Tak i symbolické ceny pro nejlepší předal Miroslav Nogol jen do jedné domácnosti. O to však vůbec důchodcům nešlo. Sami si měli v průběhu nelítostných pokusů o shození co nejvíce bílých kuželek co říci a pro některé to už byla malá příprava na mikulášský bowling párů, který se připravuje na prosinec. Karel Moškoř