Obecní úřad STŘÍTEŽ
Střítež čp. 118
739 59 Střítež u Čes. Těšína
tel: 558 694 322, 777 594 462
email: stritez@obecstritez.cz


informace pro turisty

Pochování basy už je minulostí

23.02.2020 11:26
 
 

Prosincové ohlédnutí

31.12.2019 16:02

Ani v posledním měsíci roku 2019 seniorky a senioři z Klubu Důchodců nezaháleli. Na několik aktivit se krátce podívejme.
 
 

Třicet let od založení klubu

25.11.2019 13:59
 
 

Nový chodník a petangové hřiště

27.10.2019 13:15
 
 

V Oticích těsně čtvrtí

27.10.2019 13:09
 
 

Podzimní klubové události

16.10.2019 14:35
 
 

Z Bílovce vezou důchodci další medaile

17.09.2019 14:14
 
 

Koníčkův dvůr - exkurze s důchodci

07.08.2019 21:29

Usedlost v blízkosti říčky Holčiny patřila na konci 18.století sedlákovi Tesarčíkovi, který ji vyměnil za pozemky vévodovi Albrechtu Habsburskému. Známější je pak toto místo jako Glesingerův statek, kdy v tehdejší hospodě působili bratři Bernard a Bernhold Glesingerové. Proslulá kořalka „Vojkovická hořká“ se tam začala vyrábět v roce 1890 a patřila k uznávaným žaludečním likérům. V průběhu let se Glesingerův statek postupně rozrůstal, ale vnuk Bernarda v roce 1920 likérku prodal. Potom se na statku vystřídalo několik majitelů, výroba likéru byla zastavena v roce 1948 a definitivní tečkou byl rok 1952, kdy byla budova přestavěna na kravín.
Novodobá historie objektu se začala psát až po roce 1989, kdy zde začala působit firma TOZOS a zřídila tam jatka. V průběhu let se dalším majitelem objektu stala firma Těšínské jatky. V listopadu 2016 koupil objekt s přilehlými parcelami majitel Pivovaru Koníček Mojmír Velký a dal tak impuls k zahájení pořádných změn včetně rekonstrukce prodejny masa a potravin, obnovily se prostory bývalé pivnice a už je na pohled vidět, jak se objekt proměnil ke kráse díky komplexní fasádě. Rozvoj Koníčkova dvora, jak nyní zní název celého areálu, zahrnuje velice atraktivní část nazvanou Koníčkova Stodolní ulice. Název je příznačný, ulice je postavena z bývalé stodoly. Tak mohou návštěvníci, stejně jako členové KD Střítež v rámci prohlídky nahlédnout do všech místností na “ulici“. Úplná pravda to však není, protože hned u první zastávky s průvodcem a majitelem Pivovaru Mojmírem Velkým dovnitř nemůžeme a to z prostého důvodu, v řeznictví a uzenářství je zpřísněný hygienický režim a tam my nemůžeme. Přesto nám je nabídnuta k ochutnávce vynikající klobáska. Vedlejší dveře už prohlídku uvnitř umožňují a Medárna je oceněna a vyzkoušena štamprlí medoviny. Jak je nám vysvětleno, alkoholu tam je procentuálně docela málo jen 14 %, to proto, aby její výroba nebyla zatížena spotřební daní. Postupujeme dál a jsme v minipivovárku Koňovárku. Místo, kde si můžete po dohodě se sládkem uvařit vlastní pivo i s pojmenováním. Byla to velká výzva k 30.výročí založení střítežského klubu, tak se uvidí, jestli se k takové mimořádné akci výbor odhodlá a nechá uvařit svou várku pivního moku. Pivečko, které dostali k ochutnání důchodci mělo např.medovou chuť, jiní okusili z pivního tanku třináctku. Poslední místností v řadě Stodolní ulice je Sirupárna a voní to tam sladce. Bodejť by ne, několik druhů ovocných sirupů např.pomerančový, borůvkový či malinový pak slouží k výrobě místních limonád s názvy jako Pomerančola, Malinola a další. Než jsme namířili něco okusit z denního menu, zavítali jsme do venkovního muzea starých zemědělských strojů, kde dominovaly mlátičky. Na svou renovaci čekaly pod střechou i některé staré kočáry, bryčky, ale to vše chce svůj čas a taky dostatek finančních prostředků. Jak jsme avizovali, závěr exkurze jsme ukončili venkovním posezením a ochutnáním místních specialit. Výběr byl vskutku bohatý a názvy jako Poník, Višňák, Ryzák, Vraník či Bělouš dávaly tušit, o co jde. Dopolední výlet se opravdu vydařil a většina si ještě před odjezdem domů šla nakoupit nějaký ten suvenýr. Jestli to byl spotřební nebo jen něco do vitrínky na památku, to nikdo nezkoumal. 
 

Prázdninový víceboj

26.07.2019 11:42

Členové Klubu důchodců Střítež ani nemají prázdniny. Po společném pobytu v Piešťanech si naplánovali na svém oblíbeném místě v Ropici U Mařeny ve čtvrtek 25.července seniorský víceboj s grilováním klobásek. Přípravu stanovišť a samotné závodění už tradičně připravují K.Moškoř a M.Nogol. Proběhl sedmiboj a do všech disciplín nastoupilo v tom vedru 28 žen a mužů. Postupně obcházeli místa, kde na ně čekaly nejprve hody kroužky na kužel, pak discgolf, po té hod míčky na cíl. Asi největší legrace byla u hodu kufrem na dálku a tzv. hajzballu, což byla strefa do záchodové mísy míčkem. Závěr pak obstaral hod do mamlasa a poslední tečkou pak byly šipky. Všichni přihlášení si to zkusili a sbírali potřebné bodíky do celkového pořadí. Nakonec se vyhlašovaly kategorie podle věku, ženy a muži zvlášť. A jak to dopadlo?
Muži do 70 let: 1.M.Nogol 2.K.Moškoř 3.P.Szalbut
Muži nad 70 let: 1. K.Herec 2. P.Sadowski 3.J.Karzel
Ženy do 70 let: 1.Z.Benešová 2. A.Klodová 3.M.Riedlová
Ženy nad 70 let: 1. L.Wojnarová 2. M.Figulová 3.M.Gryžboňová
Všichni tito vítězové obdrželi krásné zlaté medaile a také roční předplatné časopisu Doba seniorů. Tento bonus věnoval účastník mezinárodních sportovních her seniorů a kapitán výběru Moravskoslezského kraje Karel Moškoř, který za výsledky v Č.Budějovicích přijal nabídku redakce, aby celorepublikový měsíčník předal někomu, kdo si jej zaslouží.


 
 

Mezinárodní sportovní hry seniorů očima kapitána

26.07.2019 11:35

Ve dnech 16.-19.července se v Českých Budějovicích konaly 4.Mezinárodní sportovní hry seniorů. Organizátorem byla Krajská rada Jihočeského kraje a Jihočeská krajská organizace České unie sportu. Osmičlennou výpravu Moravskoslezského kraje vedl v pozici kapitána člen KD Střítež Karel Moškoř. Družstvo tvořily čtyři ženy a čtyři muži a v poněkud pozměněné sestavě oproti minulému roku chtěli skončit do třetího místa. To se jim po absolvování všech deseti disciplín víceboje mezi 21 startujícími družstvy podařilo a byli třetí za suverénem dosavadních všech ročníků Plzeňským krajem, druhý skončil domácí Jihočeský kraj. Družstvo kraje si kapitán sám vybíral po krajských hrách v Třinci a užší nominaci po dvou krátkých soustředěních. Byla to dobrá volba, protože celkově v týmovém hodnocení disciplín přivezli 3 zlaté poháry, jeden stříbrný a jeden bronzový. Všichni se významně podíleli na tomto úspěchu, který pak byl ještě dovršen dílčími prvenstvími v některých disciplínách. Dokonce dva starší senioři nečekaně získali 1.místo ve víceboji žen a 2.místo v kategorii mužů.
Jak probíhaly letošní hry nám K.Moškoř sdělil: „Hry se konaly v moc pěkném prostředí na jihu Čech, v Českých Budějovicích. Už na nádraží jsme měli směrovky, kam se máme dostavit a ve vstupní nádražní hale nám všem dali visačky, které nám umožňovaly pohyb po městě ve všech dopravních prostředcích zdarma! Ubytování a stravování nám zajistili v prostorách Jihočeské univerzity, sportovalo se v areálu Sportovního klubu policie. Kromě soutěží nám následující den po závodech organizátoři připravili výlet do Jaderné elektrárny Temelín a na nejpěknější zámek v tomto regionu, Hluboká. Závěrečné vyhlašování výsledků poslední den mělo spíše politický rozměr, ale s tím nic nenaděláte. Ceny nám totiž předávali hejtmanka kraje Stráská (hnutí ANO), premiér Babiš a ministr životního prostředí Brabec. Naší cílem bylo především závodit a více pozlobit suverény posledních ročníků, seniory Plzeňského kraje. Žel už po druhé disciplíně, sprintu na 60 metrů, bylo jasné, že se nám to nepodaří. Já jsem si obnovil zranění lýtkového svalu a ještě hůře dopadl můj kolega v běhu, který si sval dokonce natrhl. Tím naše nejsilnější disciplíny, a to byly všechny běhy na čas, dostaly nečekaný škrt přes rozpočet. Po ošetření zdravotnickou službou jsem mohl pokračovat ve víceboji, kolega s běháním skončil. Toužil jsem dosáhnout tzv. hattricku, tj. třikrát za sebou vyhrát víceboj mužů do 70 let, žel se zdravotním handicapem nebylo reálné dosáhnout až na ten nejvyšší stupínek. I tak jsem pro tým vybojoval 1.místo v běhu s kolečkem a 3.místo ve sprintu na 60 metrů. Celkem jsme získali v jednotlivcích 11 medailí. Poprvé hodnotili zvlášť i týmové umístění ve všech disciplínách a my si z nich, jak píšeme výše, odvezli polovinu. V porovnání se hrami z let minulých měli organizátoři vše dobře připravené, atmosféra výborná. Celý ucelený dojem však pokazil závěrečný večer s vyhodnocováním výsledků. Už při samotném čtení, kdo a v čem se umístil nejvýše, mi nějak neseděly týmy ani jména na stupních vítězů. Že tomu bylo tak, jsem přišel až po návratu domů, kdy jsem si v klidu jako kapitán prošel všechny výsledkové listiny. Podal jsem dodatečně písemný protest a světe, div se, byl přijat! Takže nakonec bude provedeno přehodnocení a oprava původně vyhlášených výsledků a vůbec netuším, jak chtějí zpětně řešit to, co už lidem a týmům předali.“