F
Tento projekt byl spolufinancován Evropskou unií prostřednictvím Strategického plánu SZP na období 2023-2027. Naše obec Střítež byla vybrána k dotační podpoře a bylo nám umožněno zmodernizovat kuchyňku v kulturním domě a nakoupit komunální techniku. V sále KD se pořádá nespočet různých akcí od besed, schůzí, přednášek přes karnevaly, plesy, rodinné oslavy, divadelní představení, promítání kina až po setkání jubilantů, vítání občánků, setkávají se zde spolky při výročních schůzích atd. K tomu všemu je zapotřebí dobře vybavená kuchyňka s moderním vybavením. Byla vyměněna kuchyňská linka a zakoupen konvektomat, myčka nádobí, sporák, lednice a různé další potřebné věci, které budou sloužit k větší spokojenosti uživatelů kuchyňky. Co se týká komunální techniky, obec z dotačního titulu pořídila traktorový podkop se svahovou lžící a traktůrek na kosení trávy. Tato komunální technika usnadní obecní údržbu a úpravu veřejných prostranství. Tento projekt jsme mohli zrealizovat také díky podpoře MAS Pobeskydí, která pomáhá rozvíjet venkov v našem regionu.
Střítež dříve Trzyciež, v době rakousko-uherské monarchie Tritiesch, leží ve zvlněné pahorkatině v podhůří Moravskoslezských Beskyd na říčce Ropičanka, přítoku Olše, a na Černém potoku, který se přes soustavu místních rybníků vlévá do řeky Stonávky. Obcí vede silnice I/68 navazující na silnici I/11 s mezinárodní trasou E75 a železniční trať z Frýdku Místku do Českého Těšína. Několik turistických pěších a cyklistických stezek spojuje města Třinec, Těšín a Karvinou s atraktivním územím Moravskoslezských Beskyd, Podbeskydí a zajímavého okolí obce.
Historie Stříteže sahá do konce 12. století, i když první historická zmínka o obci je až z roku 1305. Zajímavostí je především římskokatolický kostel sv. Archanděla Michaela, který byl v roce 1806 postaven na vrcholu střítežského kopce místo dřevěného kostelíka, zasvěceného sv. Michalu, který na počátku 19. století vyhořel, a stal se zdaleka viditelnou dominantou.
https://www.virtualtravel.cz/export/stritez-okres-frydek-mistek